ScrollTop-ico
Rybnik logo z godłem
Kultura

Rekordowa Noc Muzeów

Tegoroczna Rybnicka Noc Muzeów okazała się ogromnym sukcesem, przyciągając rekordową liczbę odwiedzających. Wydarzenie, które odbyło się w miniony weekend, przerosło najśmielsze oczekiwania organizatorów, gromadząc tysiące mieszkańców.

Po raz pierwszy mogliśmy spędzić Noc Muzeów równocześnie w kilku miejscach: w Ratuszu, Edukatorium „Juliusz”, w dawnej kaplicy św. Juliusza, w Kościele Ewangelicko-Augsburskim, a nawet na przykościelnym cmentarzu. Wisienką na torcie była zorganizowana po raz pierwszy Noc Muzeów w Galerii Sztuki "Rzeczna".

Już od wczesnych godzin popołudniowych zauważalny był wzmożony ruch wokół miejsc proponujących nocne, muzealne atrakcje. Mieszkańcy i goście miasta mieli okazję zwiedzać nie tylko stałe ekspozycje, ale także specjalnie przygotowane na tę noc wystawy czasowe oraz uczestniczyć w licznych warsztatach, wykładach i pokazach.

W Edukatorium Juliusz największym zainteresowaniem cieszyły się nowoczesne, interaktywne warsztaty i pokazy dla dzieci. Natomiast w Muzeum miejskim, poza czekającymi utopcami, meluzynami i innymi bebokami, królowały kreatywne prace ręczne, można było uszyć własnego beboka czy wziąć udział w warsztatach cukierniczych.

To nie jedyna atrakcja jaką zaskoczyło Muzeum. Wicedyrektor placówki dr Bogdan Kloch zaprosił na Niepokojący spacer uliczkami Rybnika. Tym samym zaskoczenie było podwójne, ilość osób chętnych aby poznać historię naszego miasta, przerosła oczekiwania organizatorów.  

Galera Sztuki Rzeczna zaprosiła na kolejne, niezapomniane oprowadzenie autorskie przez samego mistrza fotografii, Chrisa Niedenthala oraz na możliwość obcowania ze sztuką połączoną z działaniami performatywnymi w wykonaniu Teatru Na Pół.

Organizatorzy nie kryją radości z tak dużego zainteresowania i już zapowiadają kolejną edycję Nocy Muzeów.

-To był wyjątkowy wieczór pełen kultury, sztuki i nauki. Cieszymy się, że mieszkańcy tak licznie odpowiedzieli na nasze zaproszenie i mamy nadzieję, że ta tradycja będzie kontynuowana z równie wielkim entuzjazmem w przyszłych latach  – podsumowuje dr Wojciech Dominiak, dyrektor Muzeum im. O. E. Drobnego w Rybniku

Aby nie być gołosłownym, poniżej dane liczbowe, dotyczące ilości odwiedzających, a jak wszyscy wiemy, z danymi się nie dyskutuje:

  • Ratusz - 900 osób,
  • Edukatorium - 730 osób,
  • Kościół Ewangelicki - 550 odwiedzających, 
  • w Silent Disco udział wzięło rotacyjnie 500 osób,
  • w spacerze po mieście uczestniczyło 190 osób,
  • Kaplicę odwiedziło 160 osób, 
  • w Galerii Sztuki Rzeczna gościło 120 osób.

Sukces tegorocznej Nocy Muzeów jest dowodem na to, że kultura odgrywa ważną rolę w życiu naszego miasta i jego mieszkańców. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego wydarzenia oraz uczestnikom za wspaniałą atmosferę, niezapomniane wrażenia oraz tak liczne uczestnictwo.

Do zobaczenia za rok!

Udostępnij:


Wszystkie aktualności