ScrollTop-ico
Rybnik logo z godłem
Inwestycje

Remont biblioteki w pełni

Trwają prace związane z termomodernizacją rybnickiej Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. To pierwsza od ponad 30 lat istnienia budynku kompleksowa modernizacja jego elewacji.

Dzięki termomodernizacji biblioteka wypięknieje. Remont oznacza jednak nie tylko poprawę estetyki, ale także bardziej ekonomiczną i ekologiczną eksploatację. Pozwoli też na uporanie się z problemem nieszczelnych dachów oraz nieefektywnej instalacji centralnego ogrzewania.

Zakres wartej nieco ponad 3,2 mln zł inwestycji jest spory, wśród najważniejszych prac wymienić należy: docieplenie ścian zewnętrznych, stropów i stropodachów budynku, odtworzenie pokrycia z płytek klinkierowych, przebudowę podejść kanalizacji deszczowej, wymianę rur spustowych oraz rynien, wymianę okien i parapetów zewnętrznych, montaż zewnętrznych rolet okiennych, modernizację instalacji centralnego ogrzewania, remont schodów zewnętrznych i podjazdu dla osób niepełnosprawnych oraz poprawę estetyki pasa wokół budynku, demontaż elementów ozdobnych, ich czyszczenie, malowanie i ponowny montaż. Spora część zaplanowanego remontu, w tym wymiana okien i grzejników, została już wykonana.

Finansowo zadanie jest rozliczone na poziomie nieco ponad 50% przy faktycznym rzeczowym wykonaniu zadania na poziomie 80%. Prace, które wykonuje wybrana w przetargu firma F-BUD FIBIC Sp. j. z Wodzisławia Śląskiego, powinny potrwać do końca lutego. Termin ten może nieco się wydłużyć – możliwość wykorzystania przewidzianych w projekcie materiałów będą determinować warunki atmosferyczne – tłumaczy Jacek Hawel, dyrektor Centrum Inwestycji Urzędu Miasta Rybnika.

Remont trwa przy otwartej dla użytkowników placówce – jej poszczególne pomieszczenia są wyłączane z użytku na czas realizacji najbardziej uciążliwych dla czytelników  prac, takich jak  wymiana okien. Informacje o bieżącym funkcjonowaniu biblioteki są dostępne na stronie internetowej placówki.

Warto dodać, że ważny remont wnętrza biblioteki przeprowadzono w 2016 roku, kiedy to w budynku zamontowana została winda, łącząca trzy kondygnacje, ułatwiająca korzystanie z placówki m.in. osobom z niepełnosprawnościami.

Udostępnij:


Wszystkie aktualności