ScrollTop-ico
Rybnik logo z godłem
Wydarzenia

Rozświetlmy pamięć o tragediach

W niedzielę, 29 stycznia, odbędą się w Rybniku obchody związane z upamiętnieniem 78 rocznicy „Marszu śmierci” więźniów obozu KL Auschwitz oraz kolejnej rocznicy „Tragedii Górnośląskiej”.

Wzorem ubiegłego roku, już po raz drugi obchody będą miały nieco inną formułę niż przez wiele ostatnich lat, kiedy to towarzyszyła im procesja w formie Drogi Krzyżowej.  

W niedzielę, 29 stycznia, w godz. 16.30-17.30, zapraszamy rybniczan do uczestnictwa  w drugiej edycji akcji „Rozświetlmy pamięć”, polegającej na oświetleniu 78 zniczami trzech miejsc pamięci:

  • pomnika przy ul. Gliwickiej (obok stadionu miejskiego), gdzie straciło życie kilkuset uczestników Marszu,
  • zbiorowej mogiły 446 ofiar Auschwitz-Birkenau, znajdującej się w lesie nad rzeką Rudą, w dzielnicy Wielopole,  
  • obelisku w Rybniku-Kamieniu (obok ośrodka MOSiR), upamiętniającego społeczność żydowską, pomordowaną w „Marszu Śmierci” 

- Zachęcamy mieszkańców do odwiedzenia tego dnia mogił i miejsc upamiętnienia i zapalenia symbolicznego znicza, jako naszego symbolu pamięci i modlitwy w intencji pomordowanych. Rozświetlmy pamięć tego wieczoru – zachęca dr Bogdan Kloch, z rybnickiego Muzeum im. O. Emila Drobnego.

Dzień wcześniej, 28 stycznia o 18.00 w rybnickiej bazylice św. Antoniego odprawiona zostanie również msza święta w intencji ofiar. Zapraszamy do udziału.


Co roku w styczniu mieszkańcy Rybnika uczestniczą w obchodach, upamiętniających zbrodnie na więźniach KL Auschwitz-Birkenau i tragiczny „Marsz Śmierci”. W styczniu 1945 roku okupant niemiecki pędził tysiące więźniów z obozów zagłady w głąb Rzeszy Niemieckiej. Więźniowie pokonywali dziennie w mrozie ok. 20-30 km. Tylko nielicznym udało się uciec i przeżyć, większość ginęła po drodze. Jedna z tras wiodła przez Rybnik.

Na zdjęciach poniżej:  pomnik, stojący w okolicach rybnickiego stadionu, gdzie straciło życie blisko 400 uczestników Marszu, ich mogiła w lesie nad Rudą oraz pomnik przy wejściu na teren ośrodka MOSiR w Rybniku-Kamieniu, upamiętniający społeczność żydowską, pomordowaną w „Marszu Śmierci”:

Udostępnij:


Wszystkie aktualności