ScrollTop-ico
Inwestycje

"Ruda Las" - spacerowo i rekreacyjnie

Rozciągające się wzdłuż rzeki Rudy tereny leśne to popularne miejsca spacerowo-rekreacyjne, zwłaszcza dla mieszkańców okolicznych dzielnic: Wielopola, Paruszowca-Piasków, Orzepowic czy Rybnika-Północy. Teraz, wraz ze zbliżającą się wiosną leśne dukty zyskały nowe oblicze.

Rozciągające się wzdłuż rzeki Rudy tereny leśne to popularne miejsca spacerowo-rekreacyjne, zwłaszcza dla mieszkańców okolicznych dzielnic: Wielopola, Paruszowca-Piasków  czy Rybnika-Północy. Teraz, wraz ze zbliżającą się wiosną leśne dukty zyskały nowe oblicze.

W dwóch częściach rozciągającego się nad Rudą lasu pojawiły się nowe elementy infrastruktury – słupki informacyjne, ławki i kosze na śmieci, a także wygodna altana i plac zabaw. Spacerowo-rowerowa ścieżka nazwana „Ruda Las” rozpoczyna swój bieg przy Obwiedni Północnej w sąsiedztwie parkingu. Przechodzi przez most, mija cmentarz pacjentów szpitala psychiatrycznego i dociera do pomników, upamiętniających bolesne wydarzenia historii Rybnika.

- Warto pamiętać, że leśne tereny wzdłuż rzeki Rudy, to nie tylko piękne okolice spacerowo-rekreacyjne, ale to również miejsce niezwykle ważne dla historii  Rybnika – przypomina prezydent Rybnika Piotr Kuczera. – To miejsca, które  widziały wiele ludzkich dramatów. Tędy biegła przecież jedna z tras „Marszu Śmierci”, w którym straciło życie kilkuset więźniów obozu Auschwitz-Birkenau – ich zbiorową mogiłę upamiętnia stojący tutaj pomnik. To również miejsce pochówku pacjentów szpitala psychiatrycznego zamordowanych w 1945 r. Ważne, by odwiedzającym to miejsce mieszkańcom towarzyszyła refleksja o tych tragicznych wydarzeniach – dodaje.

Dalsza trasa spaceru prowadzi ścieżką przez las, wzdłuż rzeki Rudy aż do kolejnego mostu kończącego jej pierwszy odcinek. Następnie szlak prowadzi chodnikiem, przecina Obwiednię Północną i po przeciwnej stronie ulicy rozpoczyna swój drugi odcinek. Prowadzi on do leśnej polany, na której przygotowane zostały miejsca odpoczynku dla spacerowiczów czy rowerzystów - postawiono altanę z ławostołami i mały plac zabaw, z huśtawkami, bujakiem i zabawowym zestawem wielofunkcyjnym dla najmłodszych.

Wraz z wiosną na ścieżce prowadzącej do polany zostaną zamontowane elementy ścieżki zdrowia: drążek do fikołków, drabinka ukośna, poręcze, równoważnia, ławeczka do brzuszków, kółka akrobaty.

Teren "Rudy Las" obejmuje obszar 2,3750 ha i został oddany Zarządowi Zieleni Miejskiej poprzez sporządzoną umowę o przekazaniu nieruchomości w użytkowanie przez Nadleśnictwo Rybnik. To teren o charakterze leśnym, a jego obecne zagospodarowanie terenu wykonano w trybie "Zaprojektuj i wybuduj" przez rybnicką firmę Grinn-Plus Łukasz Durczok.

Udostępnij:


Wszystkie aktualności