ScrollTop-ico
Inwestycje

Ruszają prace na terenie Juliusza

W czwartek, 22 marca ruszyły prace związane z modernizacją budynku oddziału dermatologii byłego Szpitala Miejskiego nr 1, zwanego Juliuszem. To pierwszy z obiektów tego zabytkowego kompleksu poszpitalnego, który zmieni swoje oblicze i odzyska dawny blask.

W zmodernizowanym pawilonie funkcjonować będzie Ośrodek Rodzinnej Pieczy Zastępczej oraz Wojewódzki Ośrodek Adopcyjny filia w Rybniku. W zagospodarowanej na nowo przestrzeni znajdzie się również miejsce na działalność stowarzyszeń i organizacji w zakresie wsparcia terapeutycznego i psychologicznego.

Na adaptację zabytkowego budynku Rybnik uzyskał przeszło 3 mln zł unijnego dofinansowania, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Prace modernizacyjne i adaptacyjne wykonywać będzie wybrane w przetargu konsorcjum: Zakład Stolarski i Remontowo Budowlany „TOMAN” Daniel Toman i Firma Remontowo Budowlana „TOMBUD” Gabriela Toman z Turzy Śląskiej. Roboty powinny się zakończyć jesienią tego roku.

- Budynek byłej dermatologii to pierwszy, ale nie jedyny z budynków dawnego szpitala miejskiego nr 1, który dzięki finansowemu wsparciu Unii Europejskiej przywrócony zostanie mieszkańcom Rybnika – mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera. – Jeszcze w tym roku rozpoczną się również prace przy kolejnym fragmencie zabudowy tego pięknego, zabytkowego kompleksu, czyli pawilonie Rafał. W nawiązaniu do dawnego przeznaczenia budynku prezentowana w nim będzie wystawa poświęcona historii medycyny i farmacji – zapowiada prezydent.

Modernizowany budynek jest dwukondygnacyjny, częściowo podpiwniczony, z poddaszem nieużytkowym.  Zakres prac remontowych obejmuje zmianę sposobu użytkowania obiektu z funkcji szpitalnej na budynek biurowo – administracyjny, zmianę sposobu użytkowania części poddasza nad skrzydłem północnym z nieużytkowego na użytkowe, przebudowę poszczególnych pomieszczeń związanych z dostosowaniem do nowej funkcji, remont konserwatorski elewacji, przebudowę schodów zewnętrznych do budynku wraz z budową podjazdu dla osób niepełnosprawnych, przebudowę elewacji frontowej zachodniej, a w szczególności odtworzenie wyjścia na zewnątrz z ewakuacyjnej klatki schodowej, przebudowę wewnętrznych instalacji tj. elektrycznej, wodociągowej, kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania oraz gazowej.

***

Obiekt dawnego oddziału dermatologicznego powstał w czasie rozbudowy szpitala w XX wieku. Założony został w stylu eklektycznym w nawiązaniu do stylu pozostałej zabudowy.

Sam kompleks szpitalny powstał na przełomie XIX/XX wieku i składa się z czterech gmachów zlokalizowanych pomiędzy ulicą Miejską, Klasztorną i 3 Maja (najstarszych – Juliusza i Rafała, oddziału dermatologicznego oraz dawnego pogotowia ratunkowego). Budynki tworzą zabudowę kwartału, pośrodku którego zlokalizowany jest niewielki park.

Budynki szpitala znajdują się pod ochroną konserwatorską. Zostały wpisane do rejestru zabytków województwa śląskiego pod numerem A_1462/92 z dnia 07.05.1992r.

Udostępnij:


Wszystkie aktualności