ScrollTop-ico
Rybnik logo z godłem
Woda

Rybnicka kranówka - pij na zdrowie!

22 marca obchodzimy ustanowiony przez ONZ w 1992r. Światowy Dzień Wody. Z tej okazji warto przypomnieć zalety kranówki. Rybnickiej kranówki.

Wiecie, że według Ośrodka Badania Opinii Publicznej nawet połowa Polaków ma obawy przed piciem wody z kranu? Słusznie? Niesłusznie. Woda w Polsce doskonale  nadaje się do picia, a jej skład mineralny nie odbiega od tej butelkowanej. Woda zanim trafi do naszych kranów poddawana jest specjalistycznym procesom uzdatniania jak (filtrowanie, dezynfekowanie).

Rybnicka kranówka zawiera cenne minerały, dzięki którym jej picie ma dobry wpływ na nasze zdrowie. Ponadto:

  • picie wody z kranu jest przyjazne dla środowiska m.in. poprzez zmniejszenie ilości zużywanego plastiku
  • woda z kranu jest tańsza niż inne napoje chłodzące (jeden litr wody kranowej kosztuje mniej niż 1 grosz)
  • codzienne picie wody korzystnie wpływa na naszą skórę, a także pracę mózgu, układu pokarmowego i nerek

Warto pamiętać, że  Rybnicka kranówka jest bezpieczna i podlega stałej kontroli laborantek z Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Rybnik.

Woda z rybnickich kranów nie zawiera szkodliwych bakterii, nie trzeba więc jej gotować. Nie ma też sensu poddawanie jej dodatkowej filtracji, ponieważ to niepotrzebnie ją wyjaławia z cennych dla naszego organizmu związków chemicznych. 

Nie powinien nas także martwić osad z twardej wody, który często widzimy na dnie czajnika, to tylko minerały, które się wytrącają podczas gotowania takie jak potas i magnez. Mają one korzystny wpływ na nasze zdrowie. Często sami je suplementujemy bojąc się jednocześnie ich obecności w naszej wodzie z kranu.

Kolejnym powodem przemawiającym na korzyść wody z kranu jest aspekt ekonomiczny. Butelka wody o pojemności 1,5l to wydatek rzędu około 2 zł. Dorosła osoba o wadze 70kg powinna pić minimum 2 litry wody dziennie. Miesięcznie więc osoba ta wydaje na wodę butelkowaną aż 80zł. Gdy mowa o czteroosobowej rodzinie wartość ta wzrasta do około 300 zł! Tymczasem litr wody z kranu to wydatek rzędu... 1 grosza. Dwa grosze za 2 litry wody pitej codziennie po roku daje wynik około 7 zł.

Zakup pakowanej wody to także ogromna produkcja śmieci. W Polsce recyklingowi poddaje się tylko 1/3 liczby zużytych plastikowych butelek (nasi zachodni sąsiedzi mogą pochwalić się wynikiem na poziomie 98%).  Zastanowić powinien nas także fakt, że do wyprodukowania jednej butelki plastikowej potrzeba aż 4,5 litra wody.

Uzdatnianie wody

Wiecie jak wygląda proces uzdatniania wody przez PWiK? Zobaczcie na przykładzie Stacji Uzdatniania Wody przy ul. Rajskiej:

Woda dla SUW Rajska czerpana jest z trzech studni głębinowych i jak większość wód głębinowych w Polsce zawiera duże ilości żelaza i manganu, dlatego musi być oczyszczona czyli uzdatniona do parametrów zgodnych z wymaganiami prawnymi:

  • Woda surowa - wypompowana ze studni - systemem rurociągów kierowana jest na wieże aeracyjne, gdzie jest intensywnie napowietrzana. Natlenianie wody powoduje przemiany (utlenianie) związków żelaza do postaci prostszej do usunięcia oraz podnosi się pH wody, co wzmacnia efekty dalszego oczyszczania.
  • Następnie strumień wody kierowany jest do zbiorników wody surowej. Na tym etapie dodawane są reagenty, które wiążą niepożądane substancje w większe cząsteczki łatwiejsze do usunięcia - ten proces to koagulacja.
  • Kolejny etap oczyszczania polega na oddzieleniu zanieczyszczeń. Woda trafia do zbiorników, gdzie znajdują się membrany ultrafiltracyjne, które składają się z wielu porowatych włókien widocznych za załączonym schemacie. Średnica pora takich membran to 0,04 µm oznacza to, że wszystkie cząstki i substancje zawieszone w wodzie, w tym bakterie i wirusy są zatrzymywane.
  • Tak oczyszczona woda jest dezynfekowana i kierowana do zbiorników wody czystej. Przed wtłoczeniem do sieci woda jest jeszcze raz poddawana dezynfekcji za pomocą lampy UV.

Cały proces uzdatniania na SUW Rajska jest szczegółowo monitorowany, co zapewnia bezpieczną i zdrową wodę w naszych kranach. 

StratKIT+ Kampania na rzecz picia wody z kranu


On 'Play' external media is loaded and YouTube sends you some cookies!

Udostępnij:


Wszystkie aktualności