Wydarzenia

Rybnickie święto wcześniaków

17 listopada na całym świecie obchodzony jest Dzień Wcześniaka. W Rybniku ten dzień będzie obchodzony po raz pierwszy i będzie okazją do wielu spotkań w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rybniku. Całość pod hasłem „I Rybnicki Bal Wcześniaka”.

Planowane są m.in. wykłady na temat kangurowania, chustonoszenia i masażu Shantala, na temat pielęgnacji  i wczesnego wspomagania rozwoju niemowląt, dogoterapii.  Będzie też o programowaniu żywieniowym dzieci urodzonych przedwcześnie i pierwszej pomocy. Nie zabraknie też konkursów.   

- Chciałybyśmy, aby wszystkie wcześniaki, które rodzą się w Rybniku, miały lepszy start. Żeby mamy, które są w zagrożonej ciąży, mogły uzyskać informację, gdzie otrzymają najlepszą opiekę. Żeby rodziny, którym się nie udało, którym dzieci zmarły, otrzymały pomoc – wskazuje Marta Leśniak, inicjatorka akcji współpracy rodzin wcześniaków z samorządem, której celem jest zwrócenie uwagi na problem wcześniactwa i pomoc rodzinom wcześniaków.

Dla miasta wcześniactwo jest tematem wymagającym szczególnej uwagi:

- To problem bardzo poważny, wymagający współdziałania – rodzin, których temat dotyczy, ale też samorządu, który ma spore możliwości, chociażby informacyjne czy też w zakresie koordynowania współpracy na linii rodzina, szpital, urząd miasta – podkreśla prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

W Dniu Wcześniaka symbolicznym gestem solidarności z wcześniakami będzie podświetlenie na kolor fioletowy budynku urzędu miasta, przy ul. Zamkowej.

Program I Rybnickiego Balu Wcześniaka:

10.00 Rozpoczęcie. Podanie pytania konkursowego.
11.00 - „ Kangurowanie, chustonoszenie, masaż Shantala – sposoby kształtowania więzi z dzieckiem” Barbara Salamon – Szympruch, doradca noszenia ClauWi, instuktorka masażu Shantala.
12.00 - „ Pielęgnacja oraz wczesne wspomaganie rozwoju niemowląt zgodnie z koncepcją NDT – Bobath ” mgr Katarzyna Czech, fizjoterapeuta dziecięcy, pedagog, terapeuta NDT- Bobath.
13.00 - „ Wcześniactwo – co warto wiedzieć. Historia rybnickiego wcześniaka ” - Ewa Adamiec- Poniewierka, kierownik Oddziału Neonatologicznego WSS nr 3 w Rybniku, mgr Angela Marszolik, położna, specjalista pielęgniarstwa rodzinnego
14.00 - Dogoterapia Katowice
15.00 - „ Programowanie żywieniowe ” mgr Robert Goluch, dietetyk
16.00 - „ Pierwsza pomoc dla malucha” Patryk Kaworek, ratownik medyczny
17.00 - Losowanie. Nagroda – profesjonalna rodzinna sesja zdjęciowa

Więcej na temat rybnickich wcześniaków:

 

Udostępnij:


Wszystkie aktualności