ScrollTop-ico

Rybnik areną wymiany doświadczeń w transporcie publicznym

Inauguracyjne spotkanie grupy wymiany doświadczeń w zakresie publicznego transportu zbiorowego odbyło się 17 i 18 października w rybnickim magistracie.

Przedstawiciele pięciu ośrodków, wybranych w drodze konkursu przez organizacje samorządów, spotykają się, aby podzielić się swoimi doświadczeniami i praktyką, a także po to, aby wspomóc instytucje centralne we właściwym postrzeganiu problemów mobilności miejskiej. W obradach udział wzięli także specjaliści ze szczecińskiego ośrodka Głównego Urzędu Statystycznego.

Istotność transportu zbiorowego w debacie publicznej powoli rośnie, jednak ciągle nie może się przebić do świadomości decydentów – mówi Bartosz Mazur, doradca prezydenta Rybnika ds. transportu zintegrowanego. – Kolejny raz nowelizuje się ustawę o publicznym transporcie zbiorowym, a dzieje się to tylko po to, by o kolejny rok wydłużyć obowiązywanie przepisów przejściowych. Dlatego takie spotkania mają wielką wartość, pozwalają nie tylko poznać doświadczenia innych, ale także zbudować wspólne stanowisko wobec władz centralnych, pokazać problemy nurtujące wszystkich.

Rybnickie spotkanie dowodzi też ważkości problematyki publicznego transportu zbiorowego w działaniach Związku Miast Polskich. W spotkaniu udział wziął Tomasz Potkański, zastępca dyrektora biura Związku Miast Polskich, ceniony animator samorządności w Polsce.

To ważne, by połączyć wysiłki miast o lepszy transport publiczny – mówi dr Michał Wolański, adiunkt w Szkole Głównej Handlowej, moderator warsztatów. – Przez ostatnie dziesięciolecie widać przede wszystkim skok inwestycyjny, stymulowany dostępnością funduszy europejskich. W wielu miastach udało się wymienić znaczną część taboru autobusowego, w Olsztynie „od zera” powstała nowa sieć tramwajowa. Ale mimo wszystko miasta często rozwiązują swoje problemy samodzielnie. Nasz projekt ma za zadanie pokazać, że warto spojrzeć na doświadczenia innych miast, inspirować się dobrymi praktykami.

Goście warsztatów mieli też  okazję poznać nieco praktyki związanej z rybnickim systemem transportowym. Drugiego dnia warsztatów zaplanowano „pracę w terenie”, a wiodącym tematem, poruszanym podczas plenerowej części warsztatów był wpływ inwestycji kolejowych na funkcjonowanie transportu w mieście. 

Udostępnij:


Wszystkie aktualności