ScrollTop-ico

Rybnik świętował 100-lecie Niepodległości

Dawno już żadne oficjalnie święto nie zgromadziło tylu rybniczan ilu pojawiło na rynku w dniu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Było uroczyście, podniośle, ale i bardzo radośnie.

Uroczystości rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w intencji Ojczyzny w bazylice św. Antoniego, której przewodniczył ks. biskup Grzegorz Olszowski. Homilię wygłosił ks. Paweł Zieliński, duszpasterz harcerzy archidiecezji katowickiej i kapelan Hufca ZHP Ziemi Rybnickiej. O uroczystą oprawę mszy św. zadbała parafialna schola oraz Miejska Orkiestra Dęta "Rybnik".  

Po mszy nastąpiło złożenie hołdu przed pomnikiem Jana Pawła II oraz uroczysty przemarsz na rynek w towarzystwie orkiestry, pocztów sztandarowych, oficjalnych gości i licznie zgromadzonych mieszkańców Rybnika.

Na rynku poczet flagowy, wystawiony przez stowarzyszenie Task Force 13 Scorpion, przy dźwiękach czterech zwrotek hymnu państwowego, dokonał podniesienia flagi na maszt.  

Zgromadzeni wysłuchali również okolicznościowych przemówień prezydenta Rybnika Piotra Kuczery oraz europejskiej Komisarz Elżbiety Bieńkowskiej, goszczącej tego dnia w naszym mieście.

- Wspominając dziś minione, niezwykle złożone dzieje mieszkańców naszego państwa, regionu i miasta, mamy świadomość tego, jak bardzo to historyczne dziedzictwo potrzebne jest każdemu, kto chce odpowiedzialnie tworzyć teraźniejszość. Jest potrzebne nie tylko po to, by nie powtórzyć dawnych błędów, ale przede wszystkim, by brać przykład z postaw mądrych i roztropnych, z postaw pełnych nadziei i wiary w dobro – przypomniał w swoim wystąpieniu prezydent Piotr Kuczera. - Dziś jesteśmy państwem i narodem wolnym, częścią wspólnej, wolnej, zjednoczonej Europy. Jednak to, jak tę wolność wykorzystamy zależy wyłącznie od nas samych. Wierzę, że zapisane na kartach historii wydarzenia, między innymi trudne dzieje II Rzeczpospolitej będą nas inspirowały do coraz lepszego budowania polskiej państwowości. Wolnej od lęków, mądrze dumnej z wielkich osiągnięć i otwartej na każdego człowieka. 

Złożono również kwiaty w miejscu okolicznościowej tablicy wmurowanej w płytę rynku, a upamiętniającej pobyt w Rybniku marszalka Józefa Piłsudskiego w 1922 roku.

 

Niepodległościowe uroczystości na rybnickim rynku były też okazją do wręczania okolicznościowych odznaczeń wyróżnień. Rybniccy harcerze uhonorowali prezydenta Rybnika Piotra Kuczerę swoim najwyższym wyróżnieniem jakim jest Laska Skautowa wręczana „Niezawodnemu Przyjacielowi za troskę o sprawy wychowani dzieci i młodzieży, w podziękowaniu za życzliwość i pomoc okazaną Harcerstwu”.

Z kolei przedstawiciele rybnickiego Hufca ZHP odebrali z rąk Grzegorza Wolnika, wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Śląskiego, honorowe odznaczenie „za zasługi dla województwa śląskiego”.

Finałem oficjalnych obchodów na rybnickim rynku było tradycyjne, wspólne zdjęcie „Rybniczanie 2018", wykonane z ratuszowej wieży. Po części oficjalnej,  na wszystkich chętnych czekała darmowa żołnierska grochówka, gorąca herbata, biało-czerwona wata cukrowa oraz muffinki.

 

Po południu rynek rozbrzmiewał pięknymi polskimi pieśniami. Znane i lubiane utwory rybniczanie, mogli odśpiewać wspólnie z Joanną Wojnowską, Mieczysławem Błaszczykiem i Miejską Orkiestrą Dętą „Rybnik”.

Ze sceny popłynęły „Marsz, marsz Polonia”, „My Pierwsza Brygada”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Póki Polska żyje w nas”, „Wojenko wojenko”, „Rozszumiały się wierzby”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Serce w plecaku - Z młodej piersi się wyrwało”, „O mój rozmarynie”, „Romanza”, „Wiązanka melodii górniczych”, „Wiązanka Śląska”, „Melodie filmowe”.

Po koncercie na ścianach budynku Ratusza wyświetlony został widowiskowy mapping 3D  opowiadający historię Rybnika, a po nim, nad miastem rozbłysły biało-czerwone sztuczne ognie.

  

Biało-czerwony pokaz sztucznych ogni:

Biało-czerwony pokaz sztucznych ogni


Po kliknięciu 'Odtwórz' zostaną załadowane zewnętrzne media polityka prywatności YouTube ma zastosowanie

Udostępnij:


Wszystkie aktualności