ScrollTop-ico
Wydarzenia

Rybnik świętował Niepodległość

11 listopada już po raz 106 obchodziliśmy rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji, jak co roku okolicznościowe uroczystości odbyły się na rybnickim Rynku i w bazylice.

Rozpoczęła je msza św. w intencji Ojczyzny w bazylice św. Antoniego, pod przewodnictwem ks. Biskupa Grzegorza Olszowskiego. Doniosłości dodała oprawa muzyczna w wykonaniu Miejskiej Orkiestry Dętej "Rybnik".

Po ceremonii i złożeniu hołdu przed pomnikiem Jana Pawła II uczestnicy obchodów - poczty sztandarowe, oficjalne delegacje, harcerze i mieszkańcy miasta - przemaszerowali na rynek.

Tutaj przy dźwiękach „Mazurka Dąbrowskiego” nastąpiło tradycyjne wciągnięcie na maszt flagi państwowej oraz okolicznościowe wystąpienie Prezydenta Miasta Rybnika, Piotra Kuczery, który przypomniał okoliczności towarzyszące wydarzeniu, którego 106. rocznicę dziś świętujemy:

Drogie Rybniczanki! Drodzy Rybniczanie! Szanowni Państwo!

Słysząc słowo niepodległość – myślimy suwerenność, wolność, niezależność... Od dnia, w którym po 123 latach zniewolenia Polska na nowo mogła się cieszyć ową suwerennością, wolnością i niezależnością, mija dziś 106 lat. Ta rocznica, jak co roku wzbudza w nas refleksje o złożoności historii, o trudnych losach i jeszcze trudniejszych wyborach naszych przodków – zwłaszcza tu, na ziemi śląskiej.

Wielką Wojnę – nazwaną później I wojną światową – zakończył rozejm podpisany w wagonie kolejowym, stojącym w lesie Compiègne w północnej Francji. Dla Polski oznaczało to wyrwanie się spod trwającego 123 lata jarzma zaborów i wymarzony przez kilka kolejnych pokoleń powrót na mapę Europy. 
I choć – jak się niestety dość szybko okazało – świeżo odzyskaną niepodległością Polakom było dane cieszyć się zaledwie dwie dekady, to tamte listopadowe dni przepełnione były radością, wzruszeniem i entuzjazmem. Tutaj, na Górnym Śląsku, ponownie obudziły się nadzieje na zjednoczenie tej ziemi z nowo odrodzonym państwem polskim. To był też ważny impuls do działania, który zaowocował trzema powstaniami, plebiscytem oraz kolejnym podziałem Górnego Śląska.

Dziś, kiedy u naszych najbliższych sąsiadów trwa pełnoskalowa wojna, kiedy świat wstrząsany jest coraz to nowymi konfliktami zbrojnymi i niepokojami, kiedy nasze społeczeństwo coraz bardziej się polaryzuje - to historyczne dziedzictwo jest nam niezwykle potrzebne, by odpowiedzialnie tworzyć teraźniejszość i przyszłość.
Bo niepodległość, suwerenność, wolność i niezależność nie są nam dane na zawsze – są nam dane i zadane. Jak mówił św. Jan Paweł II:  „wolności nie można tylko posiadać, ale trzeba ją stale zdobywać, tworzyć. Może ona być użyta dobrze lub źle, na służbę dobra prawdziwego lub pozornego”.

Dlatego największym wyzwaniem, ale i zobowiązaniem jest dziś dla nas twórczy, mądry dialog, burzenie międzyludzkich murów i budowanie w ich miejsce wspólnoty. Tej ogólnonarodowej, ale i tej lokalnej, samorządowej, której wyrazem jest wspólna troska o nasze miasto, troska o Rybnik. 
Niech nasza determinacja do ochrony suwerenności, wolności i niezależności stanie się inspiracją do działania, abyśmy mogli wspólnie, skutecznie stawić czoła wyzwaniom, jakie niesie ze sobą współczesny świat. Tylko w jedności możemy tworzyć przyszłość, w której wolność i pokój będą dostępne dla wszystkich.

Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji dzisiejszego wydarzenia, dziękuję uczestnikom uroczystości: parlamentarzystom, samorządowcom, duchownym, żołnierzom, służbom mundurowym, reprezentantom instytucji i organizacji miejskich, harcerzom, uczniom rybnickich szkół, pocztom sztandarowym, zaproszonym gościom oraz wszystkim mieszkańcom.

Szczęśliwego Święta Niepodległości!

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z uroczystości:

Udostępnij:


Wszystkie aktualności