Silesian Jazz Meeting to impreza pozwalająca kilka dni delektować się różnymi odcieniami muzyki jazzowej. Na przestrzeni lat przedsięwzięcie zyskało sobie sporą liczbę sympatyków, a co roku do zwolenników festiwalu dołączają kolejni. Także i w tym roku w ramach wydarzenia czekają niezwykłe koncerty i pełne wrażeń spotkania z artystami.
32 edycję festiwalu zainauguruje w niedzielę, 12 listopada, koncert Stacey Kent z zespołem w Teatrze Ziemi Rybnickiej.
Stacey Kent to amerykańska piosenkarka, jedna z najciekawszych wokalistek jazzowych swojego pokolenia. Daleko jej do ekstrawagancji, ale i popowego banału. Śpiewa piosenki francuskie, fascynują ją bossa nova i rytmy Brazylii.
Ma styl porównywalny do największych, do Billie Holiday, Elli Fitzgerald, śpiewa jak Nat King Cole, czysto, wyraźnie, w tonie przypominającym rozmowę - powiedział niegdyś o Kent trzykrotny zdobywca Oscara, nieżyjący już Jay Livingston.
Wszystkie płyty Stacey Kent okazały się bestsellerami, uzyskując prestiżowe nagrody (m.in. BBC Jazz Awards, British Jazz Award). Wokalistka występuje w największych i najbardziej znanych salach koncertowych na świecie.
Każdy, kto słucha śpiewu Stacey Kent, ma wrażenie, że śpiewa wyłącznie dla niego - komplementują krytycy, podkreślając wyjątkową atmosferę na koncercie pomiędzy artystką a słuchaczami.
Warto wspomnieć, że autorem tekstów piosenek dla Stacey Kent jest Kazuo Ishiguro, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2017. W październiku ukazał się nowy album wokalistki I Know I Dream, z którego materiał po raz pierwszy w Polsce zabrzmi na rybnickiej scenie.
Kolejne koncerty w ramach Silesian Jazz Meeting odbędą się 18 listopada. Tego dnia w Teatrze Ziemi Rybnickiej wystąpią: Maciek Pysz Quartet oraz Włodek Pawlik Trio.
Maciek Pysz, z pochodzenia rybniczanin, to gitarzysta i kompozytor znany z jasnego, lirycznego frazowania, a także pomysłowych kompozycji w stylu muzyki filmowej. Występował z wieloma wspaniałymi muzykami, takimi jak Tim Garland, Francois Arnaud czy Daniele di Bonaventura. Grał na festiwalach w Wielkiej Brytanii, Francji i we Włoszech. W 2013 roku dla angielskiej wytworni 33Jazz Records nagrał swój debiutancki album „Insight” wraz z Yurijem Goloubevem na kontrabasie i Asafem Sirkisem na perkusji. W 2015 roku wydał swoją drugą płytę, "A Journey" nagraną w składzie w poszerzonym o Daniele di Bonaventurę. Album ten wydany przez amerykańską wytwórnię Dot Time Records otrzymał doskonale recenzje. Poza byciem liderem własnego projektu, Maciek Pysz jest członkiem grupy Inwardness z Francji, Julian Costello Quartet w Angllii, a także duetu gitarowego z włoskim gitarzystą Gianluca Coroną. Do Rybnika artysta przywiezie międzynarodowy kwartet, w którego skład wchodzą lider, gitarzysta i kompozytor Maciek Pysz, wschodząca gwiazda paryskiej sceny jazzowej, akordeonista Laurent Derache, znany rosyjski kontrabasista mieszkający w Anglii Yuri Goloubev oraz doskonały francuski perkusista Antoine Banville.
Włodek Pawlik Trio to jedna z najważniejszych formacji polskiego jazzu, odnosząca sukcesy na arenie międzynarodowej, mająca swój udział w najbardziej spektakularnym sukcesie polskiego jazzu – zdobyciu nagrody Grammy w 2014 roku za płytę „Night In Calisia” nagraną z amerykańskim trębaczem Randy Breckerem oraz Orkiestrą Filharmonii Kaliskiej. To zespół stanowiący od niespełna 30 lat główną płaszczyznę realizacji kompozytorskich i interpretatorskich wizji lidera. Kwintesencją stylu formacji jest umiejętność budowania artystycznej synergii pomiędzy słowiańską wrażliwością, popartą klasycznym wykształceniem każdego z muzyków, a ogromną erudycją i wirtuozerią improwizacyjną osadzoną w idiomie współczesnego jazzu. Skład zespołu: Włodek Pawlik – fortepian, Paweł Pańta – kontrabas, Cezary Konrad – perkusja
Trzecia odsłona Silesian Jazz Meeting zaplanowana jest na niedzielę, 19 listopada. Wystąpią: Marta Król & Paweł Tomaszewski Group z programem "Tribute To The Police" oraz nowa gwiazda wokalistyki jazzowej – Anthony Strong z zespołem.
Marta Król & Paweł Tomaszewski Group to projekt składający się z zaaranżowanych na nowo utworów legendarnego zespołu The Police. Nowe interpretacje oraz emocjonalne spojrzenie na melodię odkrywają raz jeszcze głębię, potencjał i piękno znanych kompozycji. Wspaniałe aranżacje Pawła Tomaszewskiego niejednokrotnie ukazują słuchaczom zaskakujące rozwiązania, twórcze idee oraz ciekawą instrumentację. Kobieca wrażliwość Marty Król nadaje nowy charakter i wydźwięk oryginalnym wykonaniom. Stylistyka kompozycji oscyluje wokół jazzu i soulu, a przełamuje ją i dodaje elegancji orkiestracja instrumentów dętych. Partie instrumentalne zagrane perfekcyjnie przez czołowych muzyków w Polsce tworzą wyjątkowo wyrafinowane brzmienie i artystyczny charakter projektu. Skład zespołu: Marta Król – wokal, Paweł Tomaszewski – aranżacje/fortepian/instrumenty klawiszowe, Przemysław Florczak – saksofony/flety/klarnety, Andrzej Święs – kontrabas / gitara basowa, Paweł Dobrowolski – perkusja.
Anthony Strong to nowa gwiazda brytyjskiej wokalistyki jazzowej, pianista jazzowy, kompozytor, wokalista oraz autor tekstów. W kompozycjach Stronga słychać wpływ klasyków jazzowych, a jego gra na fortepianie opiera się na ogromnej wiedzy na temat swingu Wyntona Kelly, Oscara Petersona czy Billa Evansa. Jego głos i swingujący styl gry na fortepianie połączone z płynącą ze sceny energią to muzyczna uczta, którą docenia publiczność z całego świata. Wczesne lata Anthony spędził w trzech wiodących szkołach muzycznych w Anglii, najpierw studiując grę na fortepianie klasycznym, ostatecznie poświęcając się muzyce jazzowej. Wczesne zamiłowanie do muzyki Oscara Petersona, Billa Evansa i Wyntona Kelly ostatecznie doprowadziły go do Franka Sinatry, Mel Torme'a i Nat King Cole'a, a w konsekwencji do jazzowej wokalistyki. Od czasu wydania jego debiutanckiego albumu w 2013 r., o Anthonym napisano na pierwszej stronie najbardziej poczytnego francuskiego dziennika Le Figaro, wystąpił na żywo przed milionami widzów niemieckiej telewizji, a przez brytyjską prasę został uznany za ogromny talent. Jako „nowa angielska gwiazda jazzu”, mogąca pochwalić się występem przed legendarnym BB Kingiem i wydaniem minialbumu, który dotarł na pierwsze miejsce brytyjskiej listy przebojów jazzowych, wokalista i pianista Anthony Strong wzbudził zainteresowanie najbardziej znaczących wytwórni muzycznych na świecie. Album Stepping Out znalazł się na pierwszym miejscu amerykańskiej stacji iTunes Jazz Charts. Stale wzbogaca trasę koncertową, która do tej pory dotarła do 26 krajów na 4 kontynentach. Wydanie albumu "On A Clear Day" z 2015 roku było kontynuacją tego, co robi najlepiej.
Warto dodać, że partnerem 32.Silesian Jazz Meeting jest Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Więcej informacji na stronie Teatru Ziemi Rybnickiej.
Wszystkie aktualności