ScrollTop-ico
Smog

Smog a zdrowie - spotkanie z lekarzem

Chcesz wiedzieć jaki wpływ ma zanieczyszczone powietrze na zdrowie dzieci i osób starszych? A może chcesz poznać sposoby ochrony przed szkodliwymi pyłami zalecane przez lekarzy?

Weź udział w spotkaniu, które odbędzie się w najbliższy czwartek, 14 stycznia, o godz. 17.30 w auli Zespołu Szkół nr 3 w Rybniku.


Podczas spotkania prelekcję wygłosi oraz odpowie na wszystkie pytania związane z wpływem smogu na zdrowie dr hab. n. med. Joanna Kasznia-Kocot alergolog, pediatra, wykładowca akademicki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Pani doktor z ramienia Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu koordynowała projekt dotyczący oceny oddziaływania na zdrowie pyłów atmosferycznych, w ramach którego m.in. przebadano 250 dzieci z klas I-V.


Zagadnienia, które zostaną omówione w trakcie spotkania:

  1. Co to jest pył zawieszony PM10 i PM2,5? Z czego się składa, skąd się bierze?Jak działa na organizm pył zawieszony? Na jakie układy organizmu szczególnie wpływa? Czy rozmiar pyłu ma znaczenie?
  2. Czy efekty zdrowotne wywołane pyłem zawieszonym są trwałe czy odwracalne?
  3. Czy wpływ pyłu zawieszonego jest inny na osoby w różnym wieku? 
  4. Czy w jakiś sposób można uchronić się przed pyłem zawieszonym? Czy można dostosować nawyki żywieniowe, tryb życia, sposób ubierania itp., żeby ograniczyć wpływ pyłu zawieszonego na zdrowie?
  5. Czy unikanie wychodzenia z domu podczas wysokich stężeń ma sens?
  6. Czy można zniwelować wpływ pyłu zawieszonego przygotowując się odpowiednio do sezonu zimowego?

Spotkanie organizowane jest przez Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych w Rybniku w ramach akcji Wyjście Smoga

Udostępnij:


Wszystkie aktualności