ScrollTop-ico
SmogEkologia

"STOP SMOG" nie dla Rybnika

22 lutego br. został przestawiony rządowy program termomodernizacji budynków STOP SMOG - niestety Rybnik nie został objęty tymi działaniami. Prezydent Miasta Rybnika zwrócił się w liście do Mateusza Morawieckiego Prezesa Rady Ministrów z prośbą o wyjaśnienie dlaczego Rybnika nie ujęto w programie.

- Cieszę się, że rząd robi kolejny krok w kierunku poprawy powietrza w Polsce. Jednak jest dla mnie rzeczą absolutnie niezrozumiałą, że w przedstawionym programie nie uczestniczą wszystkie polskie miasta ujęte na liście WHO - komentuje prezydent Piotr Kuczera. - W ubiegłym roku przedstawiciele wszystkich tych miast zostali zaproszeni przez marszałka senatu na spotkanie, na którym usłyszeliśmy, że rządowy program dotyczący powietrza jest opracowywany. Wówczas nikt nie mówił o tym, że część z zaproszonych do rozmów miast zostanie z programu wyłączona. Skierowanie rządowego programu tylko do miast poniżej 100 tysięcy mieszkańców powoduje dzielenie obywateli. Zrobię wszystko, co możliwe by Rybnik znalazł się w tym programie. Rybnicki samorząd od wielu lat angażuje się w działania na rzecz walki ze smogiem na różnych polach, wprowadzamy ekologiczne rozwiązania w miejskich budynkach, wspieramy finansowo mieszkańców, angażujemy się w przygotowanie rozwiązań prawnych i działania edukacyjne w tym obszarze na forum ogólnopolskim. Dlaczego w takim momencie zostajemy wyłączeni? Będę dążył do wyjaśnienia tej sytuacji, jestem otwarty na każdą formę dialogu w tym temacie, zdrowie mieszkańców Rybnika jest równie ważne, co mieszkańców innych miast – komentuje prezydent.

Rybnik to miasto, którego nazwa pada zwykle w każdym zestawieniu dotyczącym jakości powietrza, a mieszkańcy przez jedną trzecią roku są narażani na poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Ustanowione normy dla stężenia średniodobowego pyłu PM 10 – 50 µg/m3 – są w Rybniku  notorycznie przekraczane – bardzo często o kilkaset procent i więcej. Zgodnie z normami, takich dni z przekroczeniami może być co najwyżej 35 w roku – w Rybniku w 2017 roku było ich 96.

- Rybnicki samorząd od wielu lat angażuje się w działania na rzecz walki z niską emisją na różnych polach – wprowadzamy ekologiczne rozwiązania w miejskich budynkach, wspieramy finansowo mieszkańców, angażujemy się w przygotowanie rozwiązań prawnych i działania edukacyjne. Od 2015 do 2018 roku Rybnik wyda na działania związane z walką o czyste powietrze blisko 75 milionów złotych. Działania te pokazują skalę wysiłku włożonego przez rybnicki samorząd. Inicjatywy Rybnika muszą jednak uzyskać wsparcie na poziomie rządowym – zarówno finansowe jak i legislacyjne – podkreśla prezydent Piotr Kuczera.

W najbliższy poniedziałek, tj. 5 marca br. prezydent Rybnika będzie uczestniczył w konferencji „Współpraca administracji rządowej i samorządowej – niezbędne narzędzie poprawy jakości powietrza w Polsce, część druga” organizowanej w Warszawie, na zaproszenie Stanisława Karczewskiego Marszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.

- Mam nadzieję, że głos śląskich samorządowców, których miasta nie zostały objęte programem zostanie wreszcie usłyszany, a deklarowana w temacie konferencji współpraca nabierze realnych kształtów – mówi prezydent Piotr Kuczera.

 

Poniżej treść pisma prezydenta Piotra Kuczery do premiera Mateusza Morawieckiego:

Udostępnij:


Wszystkie aktualności