ScrollTop-ico
Edukacja

Strefa SOWA - małe centrum nauki w Rybniku powiększa się

Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności - SOWA, która działa od 4 lat w Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku, powiększyła się o 9 nowych eksponatów. Dzięki wsparciu Centrum Nauki Kopernik odwiedzający będą mogli jeszcze więcej eksperymentować.

Strefa SOWA - małe centrum nauki znajduje się w miejscu, gdzie przez ponad 200 lat fedrowano węgiel. Uruchomiono ją w 2022 roku miesiąc przed wielkim otwarciem Zabytkowej Kopalni Ignacy w budynku dawnej stolarni. Połączenie centrum nauki z przestrzenią dawnej kopalni okazało się trafionym pomysłem. Dziś nie sposób wyobrazić sobie Ignacego jako miejsca popularyzacji nauki i nowoczesnej edukacji. Strefa składa się z interaktywnej wystawy z niemal 30 stanowiskami badawczymi, jakie spotkać można w warszawskim Koperniku. Uzupełnia ją Majsternia, czyli przestrzeń warsztatowa nie tylko pasjonatów, ale wszystkich poszukujących mądrej rozrywki. 

Nowe eksponaty w Strefie SOWA

Nowe stanowiska pozwolą odwiedzającym sprawdzić pamięć, również tę mięśniową, złożyć ciało człowieka, czy przetestować, bez bólu, łoże fakira. Obsługa każdego eksponatu opiera się na samodzielnym eksperymentowaniu, dzięki czemu suche tłumaczenie praw przyrody zastępuje praktyczne doświadczenie.

Mamy dziś 9 nowych eksponatów, które pozwalają jeszcze bardziej angażować się w odkrywanie nauki. Każdy działa trochę inaczej i pobudza różne zmysły. Teraz możemy eksperymentować także na leżąco czego jeszcze do niedawna nie mogliśmy u nas robić. Ponadto udało nam się tak zorganizować przestrzeń, żeby zwiedzanie nadal było komfortowe i dawało dużo swobody. Do tej pory rekord zwiedzania naszej SOWY wynosił aż 5 godzin, więc liczymy, że teraz ktoś go pobije – mówi Adam Miera, koordynator Strefy SOWA w Zabytkowej Kopalni Ignacy.

W Rybniku Strefa SOWA stała się czymś więcej niż interaktywną ekspozycją. Zainspirowała do opowiadania o górnictwie węglowym nie tylko w wymiarze historycznym i kulturowym, ale właśnie naukowym. Dlatego w stale rozbudowywanej ofercie Zabytkowej Kopalni Ignacy pojawiły się warsztaty łączące tożsamość dawnej Hoymgruby z nowoczesnym podejściem do edukacji. 

Strefa SOWA częścią ogólnopolskiej sieci nowoczesnej edukacji

Strefa SOWA w Rybniku jest częścią ogólnopolskiej sieci 50 lokalnych Stref Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. Podobne wystawy działają w mniejszych miastach i miejscowościach, zapewniając dostęp do nowoczesnej edukacji opartej na doświadczeniu i aktywnym odkrywaniu świata. Za projekt odpowiada Centrum Nauki Kopernik oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Inicjatywa „SOWA – Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności” finansowana jest w ramach dotacji Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, na podstawie umowy Nr 1/CNK-SOWA/2021 z dnia 2 marca 2021 roku.

Udostępnij:


Wszystkie aktualności