ScrollTop-ico
Kultura

Święto filmów żeglarskich JachtFilm ponownie w Rybniku

Niezapomniana atmosfera, żeglarski klimat i unikalne, niedostępne często nigdzie indziej filmy o morskich przygodach... Tegoroczny śląski JachtFilm Festiwal odbędzie się 23 i 24 marca w Teatr Ziemi Rybnickiej. Na bazie zeszłorocznego sukcesu, program festiwalu został rozszerzony do dwóch dni i wzbogacony o dodatkowe atrakcje.

Festiwal podzielony jest na 2 części, poranną dla szkół i dzieci oraz popołudniowo/wieczorną dla wszystkich. W części porannej zaprezentowane będą filmy młodzieżowe oraz z prezentacja Programu Edukacji Wodnej i Żeglarskiej. Program prowadzi rybnicki klub żeglarski TS Kuźnia a prezentacje poprowadzą trenerzy klubu, Mirosław Małek oraz Jacek Błaszczyk.

W piątek sesja poranna będzie dostępna tylko dla zorganizowanych grup szkolnych, natomiast wszyscy pozostali chętni, dzieci wraz z rodzicami będą mogli wziąć udział w takiej samej sesji w sobotę.

W częściach popołudniowych, pokazanych zostanie 5 filmów a pokazy uświetnią spotkania i prelekcje znanych gości specjalnych – żeglarzy, sportowców, podróżników oraz pasjonaci wszelkiego rodzaju sportów wodnych. Zaproszonymi gośćmi są m.in.:

 • Kpt. Krzysztof Baranowski - żeglarz, kapitan jachtowy, dziennikarz, nauczyciel. Jako pierwszy Polak dwukrotnie opłynął samotnie kulę ziemską. Twórca i organizator słynnej Szkoły Pod Żaglami, autor wielu książek i publikacji, autorytet w świecie żeglarskim, kapitan żaglowców Pogoria i Fryderyk Chopin, laureat wielu nagród oraz uczestnik wielu regat morskich i oceanicznych.
 • Kpt. Joanna Pajkowska – najbardziej utytułowana polska żeglarka, która opłynęła kulę ziemską, wielokrotnie Atlantyk w tym 2 razy samotnie, zwyciężczyni prestiżowych regat przez Atlantyk Ostar/Twostar 2017, wielokrotnie nagradzana i honorowana nagrodami żeglarskimi, łącznie przepłynęła imponujące ok 200 tyś mil morskich.
 • Kpt. Janusz Zbierajewski - Zawodowy kapitan, od pół wieku pływa po morzach i oceanach. Jest jedną z najbardziej znanych, rozpoznawalnych i cenionych postaci w polskim środowisku żeglarskim. Największe uznanie zdobył jako kapitan prowadzący rejsy na żaglowcu Zawisza Czarny w ramach projektu rejsów z niewidomymi „Zobaczyć Morze”. Wspaniały gawędziarz z olbrzymim poczuciem humoru.

Dodatkowo podczas festiwalu zostaną wręczone Śląskie Nagrody Żeglarskie, reaktywowane po wielu latach mające na celu uhonorowanie najważniejszych postaci, osiągnięć i wydarzeń żeglarskich w minionym roku. Kandydatów do nagród zgłaszać można do 10 marca!

W programie wydarzenia znajdują się także wystawy zdjęć, stoiska informacyjne klubów i organizacji wodnych oraz konkursy z bardzo atrakcyjnymi nagrodami np. rejs na żaglowcu, kursy żeglarskie, bilety na targi, wakepark czy spływy kajakowe, odzież żeglarska i wiele innych.

Program Festiwalu:

PIĄTEK, 23 marca:

 • godz. 10.00 - 13.00 – seans dla szkół, pokazy zamknięte
  - Pippi wśród piratów / Szwecja, RFN / 1970 / 90 minut
 • godz. 18.00 - 22.00 – seanse i atrakcje dla wszystkich, biletowane
  - Dziewicza podróż / USA / 2013 / 82 minuty
  - Jeździec oceanów / Szwajcaria / 2017 / 70 minut
 • ok godz. 20.00 - Gala Śląskich Nagród Żeglarskich Carbony 2018


SOBOTA, 24 marca:

 • - godz. 11.00 - 14.00 – seans dla rodzin, dzieci i młodzieży - pokazy otwarte, darmowe
  - Optimista / Polska / 2010 / 45 minut
  - Pippi wśród piratów / Szwecja, RFN / 1970 / 90 minut
 • godz. 15.00 - 21.30 – seanse i atrakcje dla wszystkich, biletowane
  - Morscy Cyganie. Na krańcu świata / USA / 2016 / 77 minut
  - Za burtą / Nowa Zelandia / 2015 / 86 minut
  - Wiatr / USA / 1992 / 126 minut

Festiwal JachtFilm jest kontynuacją rozpoczętej jeszcze w latach 80. Tradycji filmów żeglarskich, aczkolwiek wydarzenie skierowane jest nie tylko do pasjonatów żagli, ale także do osób, którzy cenią sobie niezależne kino na wysokim poziomie. Prezentowane filmy w większości przypadków nie są dostępne w kinach, wypożyczalniach lub nawet w Internecie.

Wydarzenie objęte jest Patronatem Prezydenta Rybnika Piotra Kuczery, a jego Organizatorami są MT Partners, Fundacja PGE Energa Ciepła, JachtFilm  oraz Fundacja Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego (Polish Match Tour).

Partnerami głównymi współfinansowanego przez miasto Festiwalu są: Miasto Rybnik i Teatr Ziemi Rybnickiej oraz firmy Inżbud, Classen, Purmo i Taakaryba.pl.

Festiwal wspierają również firmy Wodoaktywni.com, Prototo , LAZAR, Śląska Liga Regatowa. Partnerami są kluby żeglarskie TS Kuźnia Rybnik, Śląski Yacht Club, 6 Harcerska Drużyna Wodna, Port Rybnik, RKŻ im. B. Pierożka i Aktywni Team oraz WOPR i Policja Wodna.

Oficjalna strona festiwalu: www.slaskiezagle.pl

Udostępnij:


Wszystkie aktualności