ScrollTop-ico
Wydarzenia

Święto Samorządu Terytorialnego

27 maja obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. To święto nas wszystkich – mieszkańców Rybnika, radnych – miejskich i dzielnicowych, pracowników urzędu miasta i jednostek miejskich, władz miasta.

Szanowni Państwo!

27 maja obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. To święto nas wszystkich – mieszkańców Rybnika, radnych – miejskich i dzielnicowych, pracowników urzędu miasta i jednostek miejskich, władz miasta. Razem tworzymy wspólnotę samorządową, budując wspólnie Rybnik, w którym chcemy żyć, mieszkać, pracować albo do którego chcemy przyjeżdżać.

To święto – przypadające w rocznicę pierwszych w pełni demokratycznych wyborów samorządowych – jest doskonałą okazją do tego, aby podziękować Państwu za pracę na rzecz miasta i twórcze podejście do wykonywanych obowiązków. Mam nadzieję, że praca ta przynosi Państwu satysfakcję.

Polski system samorządowy to ogromna wartość. To właśnie on pozwala na podejmowanie decyzji o tym, co ważne dla mieszkańców danego obszaru na poziomie lokalnym. To dzięki niemu kierunki decydujące o rozwoju gminy wyznaczane są w tej gminie, a nie centralnie. To ten system pozwala miastom  na dynamiczny rozwój, a mieszkańcom na rozwijanie obywatelskiej aktywności. To ten system umożliwił efektywne wykorzystywanie unijnych dotacji – zgodnie z potrzebami lokalnych społeczności. To ten system pozwolił na zbudowanie nowoczesnej infrastruktury w miastach i miasteczkach, ale – co równie ważne -  zbudował kapitał społeczny, z którego korzystać będziemy przez następne lata.

Dziś  samorządy lokalne mierzą się z wieloma problemami, wśród których na pierwszy plan wysuwają się kwestie finansowe – wzrastają koszty związane z realizacją zadań, a środki z budżetu państwa na ich finansowanie maleją. Wierzę jednak, że ponadtrzydziestoletnie osiągnięcia polskiej samorządności stanowią niekwestionowany argument za tym, by system ten dalej rozwijać i wspierać. Drogą do tego jest przede wszystkim współpraca wielu środowisk – bardzo często niełatwa, ale przynosząca w efekcie ogromne korzyści społeczne.

Wszystkim zaangażowanym w budowanie samorządowej wspólnoty Miasta Rybnika dziękuję za podejmowane wysiłki, mając nadzieję na realizację kolejnych przedsięwzięć dla dobra miasta  i jego mieszkańców.

Z szacunkiem

Piotr Kuczera

Prezydent Miasta Rybnika

Udostępnij:


Wszystkie aktualności