ScrollTop-ico

Tańsze parkingi dla mieszkańców śródmieścia

Od lipca br. mieszkańcy ścisłego centrum Rybnika, korzystający z miejsc postojowych na śródmiejskich parkingach będą mogli wykupić abonament parkingowy z 50% zniżką.

Decyzja o wprowadzeniu takiej bonifikaty jest efektem wcześniejszych zapowiedzi prezydenta Rybnika Piotra Kuczery, który po wprowadzeniu w marcu tego roku nowych stawek opłat na parkingach miejskich zakładał trzymiesięczny okres analizowania nowej sytuacji, uzależniając od niego ewentualne zmiany.

Od 1 marca br. obowiązują nowe ceny abonamentów parkingowych w śródmieściu, z jedną wspólną dla wszystkich ceną w wysokości 70 zł. Wcześniej abonament taki kosztował 100 zł, jednak zdecydowana większość kierowców mieszkających lub pracujących w śródmieściu korzystała z obowiązujących wówczas licznych ulg.

 Przez ostatnie trzy miesiące z uwagą przyglądałem się efektom zmian,  wprowadzonym nowymi stawkami abonamentów parkingowych. Rozumiem  argumenty mieszkańców śródmieścia, którzy korzystają z miejskich parkingów, ponieważ nie mają możliwości zaparkowania samochodu w bezpośrednim sąsiedztwie swojego miejsca zamieszkania, dlatego zdecydowałem o obniżeniu o połowę cen abonamentów dla tej grupy osób” – mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera. „Polityka transportowa miasta idzie w kierunku wyprowadzania – na tyle na ile to możliwe – samochodów ze ścisłego centrum miasta, na rzecz rowerzystów, osób pieszych i transportu zbiorowego. Ostatnie miesiące pokazały, że mieszkańcy  to rozumieją i aprobują. Świadczy o tym choćby wzrost zainteresowania komunikacją miejską po tym, jak zrównaliśmy ceny autobusowego biletu miesięcznego z ceną abonamentu parkingowego” – przypomina prezydent.  

Mieszkańcowi śródmieścia, starającemu się o ulgowy abonament będą przysługiwać maksymalnie dwa takie abonamenty (tj. dwa miejsca parkingowe).

Bardzo mnie cieszy, że prezydent pozytywnie odniósł się do próśb mieszkańców śródmieścia dotyczących wprowadzenia zniżek w opłatach abonamentowych. Parkowanie samochodu na osiedlowych uliczkach czy śródmiejskich traktach jest sporym problemem, z którym borykają się rybniczanie, dlatego decyzja prezydenta to ważny krok w stronę poprawy jakości życia w centrum miasta” – nie kryje zadowolenia radny Wojciech Kiljańczyk, który wspólnie z grupą rybnickich radnych PO również apelował do prezydenta o obniżenie stawek dla mieszkańców śródmieścia.

Dodatkowo wprowadzony zostanie również abonament w wysokości 150 zł miesięcznie, który obowiązywał będzie na wszystkich parkingach z zainstalowanym systemem parkingowym. Ta forma parkowania abonamentowego pozwoli na swobodne korzystanie z różnych parkingów za jedną opłatą abonamentową. Obecnie abonament ogranicza kierowców do parkowania na jednym, konkretnie wybranym parkingu. 

Udostępnij:


Wszystkie aktualności