ScrollTop-ico
Smog

Turnusy dla dzieci z problemami oddechowymi

Cztery turnusy w Kołobrzegu z rehabilitacją oddechową dla dzieci z miast o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu w Polsce – Fundacja Polsat zaprasza do udziału w projekcie „Verano dla dzieci”.

W ramach projektu Fundacja wraz z Centrum Zdrowia i Relaksu „Verano” w Kołobrzegu zorganizuje serię turnusów rehabilitacyjnych dla dzieci z przewlekłymi chorobami dolnych i górnych dróg oddechowych oraz dla dzieci z mukowiscydozą.

Turnusy rehabilitacyjne będą organizowane od października do grudnia 2021r. w Centrum Zdrowia i Relaksu Verano w Kołobrzegu. Są skierowane do dzieci mieszkających w czterech miastach województwa śląskiego, w których zanieczyszczenie powietrza jest jednym z największych w kraju. Mowa o Rybniku, Pszczynie, Zabrzu i Wodzisławiu Śląskim.

Liczba małych pacjentów z chorobami układu oddechowego stale rośnie. A to w konsekwencji może powodować niepełnosprawności. Nie możemy stać obojętnie wobec tej sytuacji, która wynika m.in. z powracających corocznie problemów ze smogiem w wielu miastach Polski. Szybka reakcja i wczesne leczenie może zatrzymać lub ograniczyć negatywne skutki chorób dróg oddechowych, temu ma służyć specjalistyczna rehabilitacja oddechowa w Kołobrzegu – mówi prof. Paweł Januszewicz, konsultant medyczny Fundacji Polsat.

W jednym turnusie rehabilitacji oddechowej weźmie udział 20 dzieci, każdy z jednym opiekunem. Podczas takiego turnusu udział może wziąć jedno dziecko chore na mukowiscydozę. Turnusy są finansowane przez Fundację Polsat oraz Partnerów. Uczestnicy pokrywają koszty dojazdu. 

Dzieci podczas turnusu będą korzystały z wszechstronnej rehabilitacji pulmonologicznej na profesjonalnym i atestowanym sprzęcie oraz z zajęć rehabilitacyjnych indywidualnych i grupowych w sali ćwiczeń.  Opiekę medyczną nad małymi pacjentami sprawować będą m.in.: lekarz pediatra, zespół  fizjoterapeutów, pielęgniarka pediatryczna, psycholog dziecięcy.

Celem końcowym rehabilitacji oddechowej jest zatrzymanie lub ograniczenie negatywnych skutków schorzenia podstawowego, a także zwiększenie siły i wytrzymałości dziecka, umożliwienie prawidłowego toru rozwoju fizjologicznego, obniżenie poziomu lęku i depresji związanych zawsze z chorobą przewlekłą, a także poprawienie kontaktów socjalnych  z rówieśnikami – informuje Fundacja Polsat.

„Verano dla dzieci” – dla kogo?

Zgłoszenia z pełną dokumentacją mogą przysłać na adres Fundacji Polsat rodzice/opiekunowie dzieci w wieku od 3 do 18 lat, które zmagają się z przewlekłymi chorobami układu oddechowego powstałymi w skutek  zanieczyszczonego powietrza i smogu (np. dysplazja oskrzelowo-płucna, astma, zwłóknienia płuc, mukowiscydoza, choroby rzadkie, dzieci po zabiegach torakochirurgicznych, powikłania po gruźlicy). Szczegółowe informacje dotyczące zasad kierowania dzieci na turnus, wzory skierowań oraz regulamin korzystania z turnusów na stronie www.fundacjapolsat.pl w zakładce dotyczącej projektu „Verano dla dzieci”.

Komunikat prasowy Fundacji Polsat (PDF, 296 KB)

Udostępnij:


Wszystkie aktualności