ScrollTop-ico

Tyglikowe marzenia na Paruszowcu

Tradycyjne, śląskie podwórko, podświetlone popołudniowym słońcem familoki, biegające wokół roześmiane dzieciaki… a wśród nich mały Tyglik i jego marzenia o tym, by wyruszyć w świat i poszukać szczęścia „za wielką wodą”…

 

Tytułowy Tyglik  - w tej roli jeden z rondelków, wyprodukowanych w rybnickiej Hucie Silesia - spotyka na swojej drodze postaci, które uczą go życia i przekonują, że można przemierzyć cały świat, by przekonać się, że jednak to co najpiękniejsze i najwartościowsze często mamy tuż obok siebie.

Plenerowy spektakl „Tyglikowe marzenia”, który zobaczyć można było w czwartkowe popołudnie na osiedlu patronackim dawnej rybnickiej Huty Silesia, to opowieść w subtelny sposób nawiązująca do postaci i wydarzeń związanych z dziejami Rybnika. Wędrując wspólnie z Tyglikiem śladami przeszłości Rybnika, widzimy hutnicze kominy i górnicze szyby, przypominamy sobie tragedie wojennej zwieruchy.  Nie brakuje też odwołań, nawiązujących wprost do dziejów Rybnika, choćby dzięki przywołaniu takich postaci jak dr Juliusz Roger czy założyciel parku Kozie Góry, Juliusz Haase.

Ciepła i sentymentalna opowieść, nabiera wyjątkowego charakteru dzięki scenerii, w której została pokazana. Otoczone familokami podwórko, tradycyjne chlewiki pomalowane w kolory i wzory, wykorzystujące motywy zdobień znane nam z produkowanych w pobliskiej „Silesii” garnuszków czy rondli… Aktorzy obficie korzystają też ze śląskiej gwary, co dodaje spektaklowi wyjątkowej swojskości i poczucia, że oto siedzimy w dawnej babcinej kuchni, słuchając historii jak to kiedyś bywało.

Przedstawienie „Tyglikowe marzenia” w reżyserii Dariusza Czajkowskiego, wpisujące się w realizację projektu „Rewitalizacja miasta – nowa energia rybnickiej tradycji”, było częścią dwudniowego pikniku kulturalnego Kultura.paruszowiec, dedykowanego dzieciom, rodzicom, dziadkom, przyszłym rodzicom, mamom, słowem - wszystkim poszukującym wiedzy, okazji do spotkań, zabawy i wspólnej aktywności.

W poruszającym wyobraźnię spektaklu wystąpili: Katarzyna Bała, Karina Abrahamczyk-Zator oraz Dariusz Czajkowski.

Organizatorem wydarzenia Kultura.dzielnica jest Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalno-Edukacyjnych Kulturalny Domek we współpracy ze Stowarzyszeniem Instytut Społeczny Silesia, Stowarzyszeniem Artystycznym Uwagi wARTe, Rybnik Czyta oraz Teatrem Ziemi Rybnickiej.  Inicjatywa jest współfinansowana ze środków Miasta Rybnika.

Fot. L. Tyl
Fot. L. Tyl
Fot. L. Tyl
Fot. L. Tyl
Fot. L. Tyl
Fot. L. Tyl
Fot. L. Tyl
Fot. L. Tyl
Fot. L. Tyl
Fot. L. Tyl
Fot. L. Tyl
Fot. L. Tyl
Fot. L. Tyl
Fot. L. Tyl
Fot. L. Tyl
Udostępnij:


Wszystkie aktualności