ScrollTop-ico
Rybnik logo z godłem
Wydarzenia

Walczmy z rakiem profilaktyką

„Zdrowie na różowo” – pod takim hasłem w  Edukatorium Juliusz odbędzie się cykl wykładów dotyczących profilaktyki nowotworów kobiecych. Akcja organizowana jest pod patronatem Fundacji Katarzyny Stachowicz – Pokonaj Raka.

Zwracanie uwagi na konieczność wykonywania badań profilaktycznych pod kątem nowotworów kobiecych, tj. raka piersi, szyjki macicy i jajnika, promowanie zdrowych nawyków żywieniowych, nauka samobadania piersi – to najważniejsze kwestie, na jakie uwagę zwraca projekt „Zdrowie na różowo”. Akcję zainaugurowano w rybnickim Edukatorium Juliusz w poniedziałek, 20 lutego.

Kiedy otwieraliśmy Edukatorium Juliusz wiedzieliśmy, że to miejsce ma edukować – w sposób przystępny, lekki, o człowieku, o sposobie jego funkcjonowania. Tę misje wykonywaliśmy od początku, teraz dotykamy bardzo istotnej z punktu widzenia społecznego tematyki, mówić będziemy o proklityce nowotworowej. Edukatorium tętni życiem nie tylko wystawami, ale też spotkaniami takimi jak to, takimi warsztatami, jakie przed nami – podkreślał dr Wojciech Dominiak, Dyrektor Muzeum im. o. Emila Drobnego w Rybniku

Nowotwory są chorobą demokratyczną, bo mogą dotyczyć wszystkich, niezależnie od wieku, wykształcenia i statusu materialnego.

W sposób systemowy należy im zapobiegać, stąd projekt „Zdrowie na różowo”, na który serdecznie zapraszam do Edukatorium Juliusz w Rybniku. Nie bądźmy bezczynni, nie dajmy się rakowi, nie bądźmy częścią złych statystyk, zwiększajmy swoją świadomość zdrowotną, stawiajmy na profilaktykę, to ona jest przepustką do zdrowia. Im więcej wiedzy i profilaktyki, tym lepiej – mówił prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

W ramach projektu „Zdrowie na różowo” w Edukatorium Juliusz zorganizowane zostaną wykłady edukacyjne, które  poprowadzi koordynatorka przedsięwzięcia – Michalina Batóg, psychodietetyczka, edukatorka żywieniowa.

Nikt nie da nam gwarancji, że nie zachorujemy, ale możemy maksymalnie wspierać organizm, eliminując czynniki ryzyka. Na spotkaniach będę mówić o tym, że możemy się zdrowo odżywiać, kupując w sklepach produkty, które będą nam służyły. Będę mówić też o tym, jak wygląda profilaktyka raka piersi, będziemy się uczyć na fantomach, którymi dysponuje edukatorium, będziemy robić warsztaty i ćwiczenia. Będę też mówić na temat onkodiety, czyli o tym, jak odbudować organizm po leczeniu onkologicznym – wskazywała Michalina Batóg.

Tematy i terminy spotkań:

 • 28 lutego, godz. 18.00-19.30: Profilaktyka nowotworów kobiecych – moc badań i świadomości zdrowia
  Spotkanie będzie akcentować znaczenie badań profilaktycznych oraz zdrowych nawyków żywieniowych.
   
 • 7 marca, godz. 18.00-19.30:  Antyrakowe super food
  Tematy: wpływ zdrowych nawyków żywieniowych na nasze zdrowie, wybór pełnowartościowych produktów w sklepach powszechnie znanych, nauka badania palpacyjnego piersi na fantomach
   
 • 14 marca, godz. 18.00-19.30: Dietoterapia w trakcie i po leczeniu onkologicznym
  Tematy: jak wesprzeć wzmocnienie i regenerację organizmu po trudnym leczeniu, utrata apetytu, a leczenie onkologiczne, potencjalne zaburzenia odżywiania w trakcie leczenia i po nim, nauka badania palpacyjnego piersi na fantomach.

 

Na poszczególne wykłady obowiązują zapisy, organizatorzy proszą o zgłoszenie drogą mailową na adres:  batog@muzeum.rybnik.pl  Wstęp: 25 zł.

Projekt „Zdrowie na różowo” realizowany jest pod patronatem Fundacji Katarzyny Stachowicz „Pokonaj raka”.

Dołożę tyle starań i tyle siły, żeby te warsztaty przyniosły jak najwięcej dla zdrowia i wiadomości o profilaktyce w ochronie zdrowia dla mieszkańców Rybnika – mówiła Katarzyna Stachowicz, prezeska fundacji „Pokonaj raka”, a jednocześnie radna Sejmiku Województwa Śląskiego, zwracając uwagę na przerażające statystyki zachorowalności na raka. – Ponad 20 00 tysięcy nowych zachorowań na raka piersi co roku, tylko 20% kobiet wykonuje badanie cytologiczne, a najwięcej na raka jądra choruje młodych dwudziestoparoletnich mężczyzn. Musimy postawić na profilaktykę, mówić głośno o tym, jakie badania należy wykonać, wskazywać na to, na co mamy wpływ. Nie mamy wpływu na to, gdzie się rodzimy, jakie geny dziedziczymy, ale mamy wpływ na profilaktykę, na to, żeby wykonać badania, żeby się zdrowo odżywiać, żeby uprawiać kulturę fizyczną – mówiła Stachowicz.

Wskazując na ogromne znaczenie profilaktyki, Katarzyna Stachowicz odwoływała się do osobistych doświadczeń.

Jestem pacjentką onkologiczną, też przeszłam raka piersi, dlatego założyłam fundację, która pomaga ludziom w trudnych chwilach choroby, fundację, która uświadamia, mówi o profilaktyce, i to w gronie młodych ludzi. Ja takie warsztaty robię w szkołach średnich, mówię o szczepieniach HPV, o raku szyjki macicy, o raku piersi, o samobadaniu piersi. Niestety rak coraz częściej dotyka młodych ludzi, rak nie zna wieku, dlatego postawmy na profilaktykę, na edukację,  mówmy jak najwięcej o tym, że należy się badać, zdrowo odżywiać i uprawiać kulturę fizyczną. Mówmy o tym głośno, mówmy też o badaniach genetycznych, bo wiele chorób nowotworowych jest dziedzicznych, ja jestem tego przykładem. Mam mutację w genie BRCA1, który daje predyspozycje do zachorowania na raka piersi w 90%. Dzięki moim działaniom zabieg profilaktycznej mastektomii w Polsce od 2019 roku jest zabiegiem refundowanym, jest zabiegiem, dzięki któremu kobiety mogą zredukować zachorowalność na raka piersi z 90 do 3%. To jeszcze niedawno było niemożliwe, ja tej operacji nie mogłam wykonać w Polsce, musiałam za nią zapłacić. Ale udało się, udało się przeforsować tę ważna zmianę w rozporządzeniu, dlatego tak ważne jest, żebyśmy się nigdy nie poddawali, zarówno w chorobie, jak i w działaniach na rzecz drugiego człowieka – dodała Katarzyna Stachowicz.

Projekt ma też wsparcie Krzysztofa Klimosza, Członka Zarządu Województwa Śląskiego.

Bardzo się cieszę, że możemy wspierać tego typu inicjatywy, na wniosek Pani Katarzyny, jako radnej wojewódzkiej, województwo podjęło decyzję, że zakupimy cytobus, który będzie do dyspozycji mieszkańców – informował Krzysztof Klimosz.

Udostępnij:


Wszystkie aktualności