ScrollTop-ico

Wiosna bez pneumokoków

Dzieci do 5 roku życia, które dotąd nie otrzymały szczepionki przeciw pneumokokom, mogą zostać bezpłatnie zaszczepione przeciw tej groźnej bakterii. Sczepienia wykonywane są w ramach kampanii Głównego Inspektoratu Sanitarnego „Wiosna bez pneumokoków”.

Pneumokoki to bakterie wywołujące ciężkie choroby pozostawiające powikłania na całe życie. Szczepienie przeciw bakteriom daje ochronę przed inwazyjnymi zakażeniami, zapaleniem płuc oraz ostrym zapaleniem ucha środkowego. 

W ramach kampanii zaszczepione mogą zostać dzieci do ukończenia 5. roku życia (urodzone w latach 2013-2016), które nie podlegają obowiązkowi szczepień oraz nie były zaszczepione. 

Szczepienia obejmują dzieci, które – po wcześniejszym umówieniu na wizytę szczepienną – zgłoszą się do lekarza do 20 kwietnia 2018 r. Szczepienie jest wykonywane przy użyciu 10-walentnej szczepionki. Schemat szczepienia składa się z dwóch dawek podawanych w odstępie 2 miesięcy. Pełen, dwudawkowy schemat szczepienia będzie realizowany do 29 czerwca 2018 r. przez przychodnie, które mają podpisany kontrakt z NFZ.

Szczepienie jest dobrowolne i nieodpłatne. Zainteresowani szczepieniem swoich dzieci rodzice powinni skontaktować się ze swoją przychodnią (tam, gdzie złożona została deklaracja wyboru lekarza podstawowej opieki zdrowotnej) w sprawie terminu szczepienia. Informacji o szczepieniach udzielają również powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne.

Liczba szczepionek oraz czas akcji są ograniczone.

Więcej informacji na stronie Ministerstwa Zdrowia oraz na plakacie

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

Udostępnij:


Wszystkie aktualności