ScrollTop-ico
Inwestycje

Z mieszkańcami o zamysłowskim CAL-u

We wtorek, 31 maja, odbędą się konsultacje z mieszkańcami na temat planów powstania Centrum Aktywności Lokalnej na terenie byłego boiska „Parys”.

Kolejne Centrum Aktywności Lokalnej miałoby powstać na terenie znajdującego się pomiędzy dzielnicami Zamysłów i Niedobczyce byłego boiska „Parys”. Ta niezagospodarowana dotąd przestrzeń to teren idealny na realizację takich planów, m.in. ze względu na dynamiczny rozwój wymienionych dzielnic w ostatnich latach.

Konsultacje odbędą się we wtorek, 31 maja, o godzinie 18.00,
na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 6
(Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 9) przy ul. Wodzisławskiej 123.

Spotkanie z mieszkańcami jest konsekwencją wcześniejszych zapowiedzi prezydenta Rybnika Piotra Kuczery, który podkreślał, że zgodnie z ideą CAL-ów ważne jest, by tworzenie takich miejsc odbywało się wspólnie z mieszkańcami, tak by mieli możliwość przedyskutowania założeń projektu, wyrażenia swojej opinii na temat jego lokalizacji i funkcjonowania oraz wniesienia własnych propozycji.

W spotkaniu udział weźmie m.in. radny Rady Miasta Rybnika, Franciszek Kurpanik, który wskazywał na potrzebę powstania w dzielnicy Zamysłów miejsca, którego celem byłoby wspieranie działań lokalnych. Wyraz tej potrzebie dali też sami mieszkańcy, startując kilkukrotnie w budżecie obywatelskim i wskazując przy tym na chęć posiadania miejsca do integracji kulturalnej i sportowej. Z mieszkańcami rozmawiać będzie także Marlena Wolnik z MWArchitekci, projektantka nagradzanego i wyróżnianego w prestiżowych konkursach architektonicznych CAL-u w Kłokocinie.

Na spotkaniu z mieszkańcami ustalimy priorytety do realizacji – zapowiada Marlena Wolnik z MWArchitekci. – Projekt CAL-u w Kłokocinie zakłada układ z modułów, które możemy adaptować do w innych przestrzeni, uważam, że miejsce w Zamysłowie sprawdzi się doskonale – mówi Wolnik.

Warto dodać, że na terenie Rybnika funkcjonuje łącznie 7 miejsc spełniających funkcję CAL-i. Pięć z nich znajduje się na obszarach objętych projektem rewitalizacji – w dzielnicach: Paruszowiec-Piaski, Chwałowice, Niedobczyce, Boguszowice Osiedle i Niewiadom. Lokalne centrum funkcjonuje też w Chwałęcicach. Najbardziej charakterystyczny jest wspomniany CAL w Kłokocinie – to miejsce powstało specjalnie dla mieszkańców, od podstaw, we współpracy z lokalną społecznością i właśnie do tej formuły nawiązywać ma CAL w Zamysłowie.

Udostępnij:


Wszystkie aktualności