ScrollTop-ico
Rybnik logo z godłem
Ukraina

Z pomocą do Iwano-Frankiwska

Z Rybnika do Ukrainy ruszył kolejny transport z pomocą – to odpowiedź na prośbę mera Iwano-Frankiwska Rusłana Marcinkiwa. Dostawa obejmuje m.in. 15 zestawów ratownictwa medycznego, 120 koców oraz środki pierwszej pomocy.

Zakup zestawów ratownictwa medycznego (PSP R1 typu plecak, z deskami ortopedycznymi) za kwotę 62 370 zł jest wynikiem realizacji podjętej w lutym br. uchwały Rady Miasta Rybnika w sprawie udzielenia pomocy rzeczowej dla miasta partnerskiego Iwano–Frankiwsk. Koce pochodzą ze zbiórek organizowanych w rybnickich jednostkach OSP, zaś Rybnickie Służby Komunalne uzupełniły transport o zgromadzone środki medyczne. Kierowcy RSK dowiozą transport z pomocą do polsko-ukraińskiego przejścia granicznego Korczowa-Krakowiec, skąd zostanie odebrany przez przedstawicieli Iwano-Frankiwska.

- Od początku agresji rosyjskiej w Ukrainie, staramy się zarówno pomagać ukraińskim uchodźcom wojennym, którzy trafiają do naszego miasta, jak i przesyłać niezbędną pomoc  bezpośrednio do Ukrainy – a dokładniej, do naszych miast partnerskich: Iwano-Frankiwska i Baru – mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera. – Obecna sytuacja to prawdziwy sprawdzian przyjaźni pomiędzy naszymi miastami. Do tej pory partnerska współpraca międzynarodowa opierała się głównie na wymianie kulturalnej, czy współpracy gospodarczej. Teraz, w obliczu niewiarygodnego dramatu, jaki rozgrywa się za naszą wschodnią granicą, chcemy udowodnić mieszkańcom naszych ukraińskich miast partnerskich, jak skutecznie potrafimy przekuć w czyn powiedzenie, że prawdziwych przyjaciół poznajmy w biedzie – przekonuje prezydent.

Od końca lutego br. z Rybnika do Iwano-Frankiwska i Baru trafia pomoc rzeczowa w postaci środków pierwszej pomocy, leków, wyposażenia osobistego i sprzętu technicznego jednostek Obrony Cywilnej. Część wysłanego sprzętu pochodzi ze zbiórek mieszkańców, część została zakupiona, dzięki przekazaniu na ten cel 100 tys. zł z budżetu miasta Rybnika. 

Zarówno Bar – niewielkie miasteczko na Podolu, w obwodzie winnickim, jaki i duży, zachodnioukraiński Iwano-Frankiwsk nie są na szczęście objęte działaniami wojennymi, dlatego to stamtąd rybnicka pomoc może być wysyłana dalej, w tym również bezpośrednio na front, jako wsparcie ukraińskich żołnierzy i ochotników.

Co ważne, Iwano-Frankiwsk, pełni obecnie rolę drugiego po Lwowie ośrodka w zachodniej Ukrainie, w którym skupia się spora część uchodźców z ogarniętych wojną części kraju. Dlatego też pomoc, w postaci sprzętu i leków, jaka dociera tam również z Rybnika, dystrybuowana jest częściowo na zabezpieczenie przybywających do miasta ludzi, a częściowo wysyłana jest w głąb Ukrainy.

Nie tylko miasta partnerskie

Rybnickie wsparcie dla walczących Ukraińców obejmuje jednak nie tylko miasta partnerskie – nasze miasto przekazało również dwa używane samochody do transportu wody pitnej dla Irpienia i Buczy. Ciężarowy Jelcz z 2000 roku oraz osobowo-dostawczy Ford z 2004 roku, pochodziły z taboru Rybnickich Służb Komunalnych. Na wniosek Prezydenta Miasta Rybnika, uchwałę w sprawie przekazania samochodów rybniccy radni podjęli na kwietniowej sesji Rady Miasta.

Na ciężarowego Jelcza załadowanych zostało 8 nowych, atestowanych mauzerów, czyli zbiorników na wodę pitną, zakupionych w ramach inicjatywy „Woda dla Irpienia”. Drugi rybnicki samochód – osobowo-dostawczy Ford – pojechał do Irpienia, wioząc ze sobą niezbędną pomoc rzeczową - m.in. agregaty prądotwórcze, kuchenki gazowe, leki, materiały opatrunkowe, koce, śpiwory czy naczynia wielorazowego użytku.

Udostępnij:


Wszystkie aktualności