ScrollTop-ico
WydarzeniaKultura

Za nami jubileuszowe Dni Rybnika

Mimo figli, jakie w miniony weekend płatała nam pogoda, zakończone właśnie jubileuszowe Dni Rybnika można uznać za bardzo udane. Było kolorowo, orkiestrowo i bardzo radośnie.

Zorganizowane po raz 10. Święto Miasta rozpoczęło się w czwartek, 15 czerwca hucznie obchodzonymi urodzinami. Jak więc przystało na urodziny, tego dnia był urodzinowy tort, byli goście i dużo dobrej zabawy. Urodzinowy tort, z logo Dni Rybnika, przygotowany przez cukiernika, Krzysztofa Wysłucha, został pokrojony przez prezydenta Rybnika Piotra Kuczerę, wspólnie z przedstawicielami miast partnerskich: z greckiej Larissy i północnoirlandzkiego Antrim i Newtownabbey. Dla rybniczan i ich gości przygotowano też słodki poczęstunek w postaci „rybnickiego ciasteczka”. Na scenie, przed licznie zgromadzoną publicznością, zaprezentowały się rybnickie zespoły – m.in. tancerki z zespołu „Vivero” oraz artyści z musicalu „W cieniu tęczy”. Wieczorem o doskonałą zabawę zadbał Robert Janowski oraz najstarsza polska dj-ka, DJ Wika.

Kolejny dzień upłynął pod znakiem Złotej Liry, czyli Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Dętych. Przybyłe do Rybnika orkiestry, w towarzystwie roztańczonych grup mażoretek przemaszerowały w barwnej i głośnej paradzie z Placu Jana Pawła II na rybnicki rynek. Zarówno tutaj, jak i w Teatrze Ziemi Rybnickiej przez cały dzień można było przysłuchiwać się konkursowym prezentacjom orkiestr. Tego dnia zainaugurowane zostały również towarzyszące Dniom Rybnika już po raz trzeci Rybnickie Dni Seniora. 

W sobotę, już od rana trwał na rybnickim rynku konkurs cukierniczo-piekarniczy na najlepszą piaskową babkę, której bezkonkurencyjnym autorem została rybnicka piekarnia „Fojcik”. Z kolei na rynkowej scenie swoje wokalne i aktorskie talenty prezentowali seniorzy. Zwieńczeniem artystycznych prezentacji był koncert melodii operetkowej i piosenki międzywojennej.

W tym samym czasie, wszyscy zainteresowani świadectwami przeszłości mogli poszperać w wiekowych drobiazgach na Jarmarku Staroci oraz przyjrzeć się pokazom dawnego rzemiosła w Wiosce Ginących Zawodów, zorganizowanej w muzealnym patio.

Po południu świętowanie Dni Rybnika przeniosło się na stadion miejski, gdzie wierni fani, nie zważając na deszcz i przejmujący wiatr, mogli bawić się przy rewelacyjnych koncertach gwiazd – Mateusza Ziółki, Natalii Szroeder i zespołu Varius Manx z Kasią Stankiewicz. Całość zakończyło tradycyjne Światełko do Antoniczka czyli pokaz sztucznych ogni.

Niedzielne przedpołudnie to przede wszystkim święto patrona Rybnika, świętego Antoniego, i tradycyjny przemarsz z przedstawiającą go figurą ulicami miasta. W tym roku w procesji po raz pierwszy wziął udział również poczet sztandarowy miasta, który podczas uroczystej sumy odpustowej w bazylice św. Antoniego poświęcił arcybiskup Wiktor Skworc.

Sprzed bazyliki ruszył też kolejny Papieski Rajd Rowerowy, który jak zwykle zgromadził liczne grono rowerzystów – od najstarszych do najmłodszych.

Popołudnie to z kolei dalszy ciąg urodzinowej zabawy, czyli huczne „Urodziny u Rodziny”, a w ich ramach animacje, urodzinowa gra miejska i rodzinny klub automobil. Było też projektowanie urodzinowej mody i spektakl w wykonaniu młodzieżowych rybnickich teatrów.

No i wielki finał – KabaRYJton na wypełnionym po brzegi rybnickim stadionie. Kilka godzin doskonałej zabawy zapewniły najlepsze polskie kabarety - Kabaret Ani Mru Mru, Kabaret Zachodni, Kabaret Noc, Cezary Pazura, zespół Frele i nasz rodzimy Kabaret Młodych Panów.

Wszystkim mieszkańcom Rybnika oraz gościom, którzy trafili do nas w te wyjątkowe dni, serdecznie dziękujemy za wspólną zabawę, w trakcie której – mamy nadzieję – każdy znalazł coś dla siebie. A kolejne Dni Rybnika już za rok, już dziś serdecznie zapraszamy do zaplanowania sobie świątecznego, czerwcowego weekendu w Rybniku.

Udostępnij:


Wszystkie aktualności