ScrollTop-ico
Kultura

Złota lampka dla prof. Marii Warchoł-Sobiesiak

Tegoroczną Honorową Złotą Honorową Lampkę Górniczą, nagrodę przyznawaną ludziom kultury szczególnie zasłużonym dla miasta i regionu otrzymała prof. Maria Warchoł-Sobiesiak.

Okolicznościową statuetkę i pamiątkowy dyplom odebrała z rąk prezydenta Rybnika Piotra Kuczery w niedzielny wieczór, podczas koncertu w ramach tegorocznych, 49. Rybnickich Dni Literatury. Wzruszona laureatka zadedykowała nagrodę swojemu nieżyjącemu już ojcu.

- Z wielką dumą i radością wręczyłem to nasze rybnickie, symboliczne światło pani profesor Marii Warchoł-Sobiesiak - mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera. – Jej wieloletnia, szeroko zakrojona działalność, zarówno na płaszczyźnie artystycznej jak i naukowej i publicystycznej, od pół wieku ubogaca kulturę muzyczną Śląska, promuje społeczność i wartości naszego miasta i regionu na terenie całej Polski, a także poza jej granicami – dodaje prezydent.

Maria Warchoł-Sobiesiak należy do znaczących polskich pianistek. Jest pedagogiem, pracownikiem naukowym, która  w ubiegłym roku szkolnym (2016/2017) obchodziła jubileusz 50-lecia działalności. Jako pianistka-pedagog współpracuje z Państwową Szkołą Muzyczną I i II st. im. K. i A. Szafranków w Rybniku, gdzie jest kierownikiem sekcji fortepianu. Jej uczniowie biorą udział w konkursach krajowych i międzynarodowych, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Od 50 lat służy swoim doświadczeniem zawodowym młodym nauczycielom, w tym przygotowującym się do awansów zawodowych. Jest dla nich wzorem nie tylko pedagoga, którego uczniowie regularnie osiągają sukcesy na konkursach i przesłuchaniach, ale i wychowawcy wielu pokoleń pianistów o wielkiej kulturze osobistej i niepowtarzalnych walorach osobowościowych. W swojej działalności artystycznej i pedagogicznej w sposób znaczący przyczynia się do rozwoju i upowszechniania kultury muzycznej na Śląsku, czego świadectwem, poza koncertami, są jej wychowankowie i ich osiągnięcia.

Częścią niedzielnej uroczystości wręczenia Honorowej Złotej Lampki Górniczej był koncert „Mojemu Rybnikowi…”, z okazji 90. Urodzin Lidii Grychtołówny. Wybitnej pianistce towarzyszyła Filharmonia Rybnicka im. Braci Szafranków  pod dyrekcją Tadeusza Strugały. Występ był zarazem jedną z odsłon tegorocznej, szóstej edycji Festiwali im. H.M. Góreckiego „U źródeł sławy”.

***

Honorowa Złota Lampka Górnicza - nagroda przyznawana ludziom kultury szczególnie zasłużonym dla miasta i regionu -  towarzyszy Rybnickim Dniom Literatury od 1985 roku. W formie statuetki wręczana jest od 1993 roku. Zaprojektowana przez Zygmunta Brachmańskiego statuetka łączy elementy tradycyjnej lampki górniczej i Pegaza – symboli Rybnickich Dni Literatury.  =>Dotychczasowi laureaci.

Udostępnij:


Wszystkie aktualności