ScrollTop-ico
Kultura

Złota Lampka Górnicza dla Zenona Kellera

Za nami inauguracja 51 Rybnickich Dni Literatury. Podczas uroczystości  wręczono Złotą Honorową Lampkę Górniczą. Nagrodą, przyznawaną szczególnie zasłużonym dla miasta i regionu ludziom kultury, wyróżniono Zenona Kellera – fotografa i dokumentalistę. 

Okolicznościową statuetkę i pamiątkowy dyplom odebrała z rąk prezydenta Rybnika Piotra Kuczery żona laureata, który ze względu na chorobę nie mógł uczestniczyć w uroczystości.

Laudację (PDF, 900 KB) na cześć laureata wygłosiła Ewa Ciesielska, dziennikarka Radia Katowice. 

– Dokumentował aktualne wydarzenia, również w formie fotoreportaży, fotografował architekturę, zabytki, przyrodę, wydarzenia kulturalne i sportowe, śląskie i górnicze tradycje, a także ludzi zarówno od święta, jak i w czasie pracy w przemyśle (…). O artystycznej wrażliwości świadczą m.in. zdjęcie znad otulonego poranną mgłą Zalewu Rybnickiego i siedzącego nad nim samotnego wędkarza, przyrodnicze perełki z podrybnickich lasów, architektoniczne detale czy wieczorne miejskie pejzaże – czytamy w laudacji.

Jak wyliczył Zenon Keller, w poszukiwaniu materiałów przejechał około  milion kilometrów. Fotografował z samolotu i balonu, pod ziemią i nad wodą, a wiele z tych zdjęć tworzyło później autorskie wydawnictwa albumowe.

Rybnik na jego zdjęciach jest miastem pełnym życia, kolorów i urokliwych zakątków, jego miastem. Efektem szacunku Zenka Kellera dla tradycji był album „Dawniej i dziś”, gdzie skonfrontowano stare pocztówki z widokami Rybnika ze współczesnymi odpowiednikami tych miejsc w jego obiektywie. Tysiące klatek tworzących historię Rybnika przekazał do rybnickiego muzeum, kolekcję jego zdjęć ma też muzeum w Wodzisławiu. Setki negatywów i zdjęć pozostało w jego domu i wciąż się zdarza, że z okazji przeróżnych jubileuszy i rocznic publiczne instytucje pytają o dokumentację fotograficzną mogącą je uświetnić. I wciąż coś znajdują– to kolejne informacje z laudacji

Honorowa Złota Lampka Górnicza – nagroda przyznawana ludziom kultury szczególnie zasłużonym dla miasta i regionu – towarzyszy Rybnickim Dniom Literatury od 1985 roku. W formie statuetki wręczana jest od 1993 roku. Zaprojektowana przez Zygmunta Brachmańskiego statuetka łączy elementy tradycyjnej lampki górniczej i Pegaza – symboli Rybnickich Dni Literatury.

Dotychczasowi laureaci

Oficjalną inaugurację 51. Rybnickich Dni Literatury uświetniła premiera spektaklu Teatru Safo – „Chachary”. Spektakl wyśmiewa absurdy poprzedniego ustroju, niezwykle trafnie pokazując go w krzywym zwierciadle. „Chachary” to pełna soczystego śląskiego humoru podróż po Śląsku, a zwłaszcza Rybniku lat 50. XX wieku. Na scenie pojawił się także dr Józef Musioł, laureat Złotej Honorowej Lampki Górniczej z 1989 roku oraz Honorowy Obywatel Miasta Rybnika od 2014 roku, autor książki, na motywach której oparto spektakl.

Udostępnij:


Wszystkie aktualności