Bezpieczna zima
Poradnik „bezpieczna zima”
Zima to czas, który potrafi zachwycić śnieżnymi krajobrazami i daje mnóstwo okazji do zabawy na świeżym powietrzu. To pora roku, która niesie ze sobą wyzwania wymagające odpowiedniego przygotowania i ostrożność. Warunki pogodowe mogą być nieprzewidywalne, a niskie temperatury i oblodzenia mogą stwarzać zagrożenie, zarówno na drodze, jak i w codziennych czynnościach.
Poradnik „Bezpieczna Zima” został przygotowany, aby pomóc zadbać o bezpieczeństwo w tych wymagających warunkach. Zawiera wskazówki dotyczące odpowiedniego przygotowania samochodu, dbania o zdrowie, ochrony domu oraz bezpiecznego korzystania z zimowych atrakcji.
Poradnik na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa: Poradnik – Zima (pdf -7.34MB)
Więcej informacji na stronie RCB, w dziale : Bezpieczna Zima
Obowiązek odśnieżania dachów
Intensywne opady śniegu i jego zaleganie na dachach obiektów wielkopowierzchniowych może powodować poważne zagrożenia. Nadmierne obciążenie konstrukcji dachu niesie za sobą ryzyko jego zniszczenia i w efekcie katastrofy budowlanej. Jeden metr sześcienny puchu śniegowego waży do 200 kg, śniegu mokrego 700-800 kg, a lodu ok. 900 kg. Mokry śnieg jest cięższy od białego puchu. Śnieg zalegający na dachu może być przyczyną tragedii, zwłaszcza gdy nie usuwa się go z dachów płaskich i o dużych powierzchniach.
Przypominamy, że odśnieżanie dachu i usuwanie sopli należy do obowiązków właściciela bądź zarządcy nieruchomości. Szczególną uwagę należy zwrócić na obiekty wielkopowierzchniowe, m.in. hipermarkety, hale targowe i sportowe oraz magazyny. Właściciel bądź zarządca, który nie wywiąże się z obowiązku odśnieżania dachu może zostać ukarany mandatem. Można również wprowadzić natychmiastowy zakaz użytkowania obiektu.
Podstawa prawna: art. 61 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane.
Obowiązek odśnieżania chodników
Właściciel nieruchomości ma obowiązek usuwania śniegu i lodu z chodnika, który położony jest wzdłuż jego nieruchomości. W przeciwnym razie grozi mu grzywna. . Natomiast odgarnięty śnieg musi składować w miejscu, w którym nie powodowałby zakłóceń w ruchu pieszych i samochodów.
Takie same obowiązki ciążą na współwłaścicielach, użytkownikach wieczystych, jednostkach organizacyjnych, a także na zarządcach i innych użytkownikach nieruchomości oraz na innych podmiotach, które nią władają.
Podstawa prawna: art. 5 Ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.