ScrollTop-ico
Rower

Dobry klimat dla rowerów

Rybnik po raz pierwszy włączył się w Badania Klimatu Rowerowego organizowanego przez Unię Mobilności Aktywnej. Miasto otrzymało wyróżnienia w kilku kategoriach.

W czasie konferencji „Samorządy Przyjazne Życiu”, która odbyła się 29 września w Gdańsku, odebraliśmy wyróżnienia w kategorii najwyższej frekwencji, najlepszego wyniku oraz wyróżnienie w zakresie działań wspierających ruch rowerowy w czasie pandemii – wyjaśnia Łukasz Karbowiński, oficer rowerowy Miasta Rybnika.

Badania Klimatu Rowerowego są próbą zebrania opinii o jakości warunków korzystania z roweru w Polsce. Wyniki umożliwiają stworzenie wielowymiarowego obrazu sytuacji osób korzystających z rowerów w poszczególnych miastach i gminach kraju. Przedsięwzięcie jest realizowane w porozumieniu z organizacjami rowerowymi Europy, zrzeszonymi w Europejskiej Federacji Cyklistów ECF.

Do Badań Klimatu Rowerowego zgłosiło się 90 samorządów z całej Polski. Mieszkańcy odpowiadali na prawie 40 pytań, oceniając różne aspekty dotyczące poruszania się rowerem po danym mieście. Na tej podstawie powstał raport dla miast i gmin, które spełniły kryterium frekwencyjne – kryterium było niezbędne dla osiągnięcia miarodajnych wyników. Ostatecznie progi frekwencyjne spełniło tylko 49 jednostek samorządowych – w Rybniku zostało wypełnionych 313 kwestionariuszy.

Wśród miast o liczbie 100 – 200 tysięcy mieszkańców I miejsce zajął Rybnik. Dziękuję mieszkańcom za zaangażowanie. Zdobyte informacje przyczynią się do poprawy różnych aspektów związanych z rowerową komunikacją w naszym mieście – informuje  Łukasz Karbowiński.

 

W całym kraju wypełniono 9718 ankiet. Zebrani w Gdańsku samorządowcy porównali swoje pomysły i realizacje dotyczące infrastruktury rowerowej i innych działań na rzecz cyklistów z przedstawicielami innych samorządów – Warszawy, Białegostoku, Gdyni, Rybnika, Sopotu Mielna czy niemieckiej Bremy.

Będziemy analizować zebrany materiał, który posłuży udoskonalaniu infrastruktury rowerowej oraz przekazu związanego ze zrównoważoną mobilnością w naszym mieście. Uśredniony wynik Rybnika z badania to 3,21 – w skali od 1 – 6 , gdzie 1 to najlepsza ocena. Średnia krajowa wynosi 3,32 – dodaje Karbowiński.

Raporty z Badania Klimatu Rowerowego 2020 dostępne na stronie www.rowerowyklimat.pl

Informacje także w serwisie facebook

  • Raport-Rybnik.pdfRybnik - raporty z Badania Klimatu Rowerowego Format pliku: pdf | Rozmiar pliku: 17 MB
Udostępnij:


Wszystkie aktualności