ScrollTop-ico
Rybnik logo z godłem
Inwestycje

Dokończenie budowy Drogi Regionalnej

Na 7 lutego przesunięty został termin składania ofert w przetargu na dokończenie budowy rybnickiego odcinka Drogi Regionalnej Racibórz-Pszczyna.

Zmiana terminu związana jest z pytaniami potencjalnych oferentów do dokumentacji przetargowej. Szczegóły w ogłoszeniu o przetargu

Ta chyba najbardziej wyczekiwana inwestycja drogowa w naszym mieście to dwujezdniowa droga o dwóch pasach ruchu od ulicy Wodzisławskiej do ulicy Sportowej.

- Z tej inwestycji skorzysta nie tylko Rybnik, ale powiat i okoliczne gminy – przypomina prezydent Rybnika Piotr Kuczera. – Doprowadzenie Drogi Regionalnej do ul. Sportowej zakończy budowę południowej obwodnicy naszego miasta, pozwalając na szybki przejazd przez Rybnik kierowcom podróżującym na trasie między Żorami, a Raciborzem. Dla Rybnika jest to szansa na nowe „otwarcie się na świat” terenów inwestycyjnych, zlokalizowanych w rejonie ulicy Sportowej - dodaje.   

Większa część rybnickiego odcinka Drogi Regionalnej Racibórz-Pszczyna (czyli przeszło 10 km od granicy z Żorami do ul. Wodzisławskiej) została wybudowana dzięki środkom unijnymi i oddana do użytku w kwietniu 2020 roku. Kosztowała przeszło 475 mln zł (w tym 290 mln zł to środki z UE).

Koszt budowy brakujących 4 km odcinka drogi od węzła Wodzisławskiego na DK78 do ronda na ul. Sportowej, miasto oszacowało na 200 mln zł.

Część potrzebnej kwoty – 100 mln zł – miastu udało się pozyskać z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Na budowę drogi Rybnik otrzymał też 65 mln zł z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Pozostała kwota zabezpieczona została w budżecie miasta jako wkład własny.

W ramach inwestycji wybudowane zostaną:

  • bezkolizyjny węzeł na skrzyżowaniu z ul. Grota-Roweckiego
  • skrzyżowanie typu rondo na skrzyżowaniu z ul. Sportową
  • 4 obiekty mostowe, umożliwiające trasie przekraczanie innych dróg oraz obsługę węzła,
  • 5 przepustów dla zwierząt.

Koszt budowy drogi obejmuje również wykonanie oświetlenia odwodnienia, przebudowę i budowę sieci uzbrojenia terenu, wykonanie elementów ograniczających negatywny wpływ inwestycji na środowisko np. ekrany akustyczne oraz nasadzenia zieleni.

Udostępnij:


Wszystkie aktualności