ScrollTop-ico
SeniorzyWydarzenia

Dzień otwarty mieszkania dla seniorek

Rybnicki Ośrodek Pomocy Społecznej zaprasza w czwartek, 21 kwietnia, na oficjalne otwarcie mieszkania dla seniorek przy ul. Chrobrego 13/2.

Oficjalne otwarcie zaplanowano na godzinę 10. 00. Po części oficjalnej, w godzinach od 11.00 do 14.00,  będzie możliwość obejrzenia mieszkania, do dyspozycji będzie także pracownik Ośrodka Pomocy Społecznej, który udzieli wszystkich niezbędnych informacji.


Cztery samotne seniorki 60+ będą mogły zamieszkać w dostosowanym do ich potrzeb mieszkaniu chronionym wspomaganym, w zmodernizowanej kamienicy przy ul. Bolesława Chrobrego 13. To pierwsze tego typu rozwiązanie w regionie.

W zmodernizowanej w ubiegłym roku kamienicy znajduje się w sumie 8 mieszkań o różnym metrażu. Dwa z nich to mieszkania chronione - jedno przeznaczono dla seniorek, drugie dla kobiet opuszczających rybnicki Dom dla Matek z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w Ciąży, które dzięki prowadzonej na miejscu pracy socjalnej, mogą nabyć kompetencji pozwalających im na pełne usamodzielnienie.

Mieszkanie dla seniorek składa się z dwóch dwuosobowych pokoi z wyjściem na taras oraz części wspólnej – słonecznego, przestronnego salonu i w pełni wyposażonej kuchni. Jest ono całkowicie dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością, zarówno architektonicznie jak i funkcjonalnie.

W codziennym funkcjonowaniu mieszkankom pomagać będzie opiekunka, będąca do dyspozycji przez minimum trzy godziny dziennie. Będzie również możliwość uruchomienia indywidualnych usług opiekuńczych (pielęgnacyjnych), zgodnie z potrzebami mieszkanek.

– Mieszkanie przeznaczone jest dla kobiet, które z powodu wieku i stanu zdrowia mają problemy w codziennym funkcjonowaniu, jednak nie wymagają całodobowej opieki - zaznacza Katarzyna Torfińska z rybnickiego Ośrodka Pomocy Społecznej, sprawująca pieczę nad mieszkaniem. - To pierwsze tego typu rozwiązanie w naszym regionie –  dodaje.

Pobyt  w mieszkaniu przyznawany będzie na czas określony decyzją Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej. Generalnie jednak panie będą mogły tam mieszkać dopóki ich stan zdrowia nie będzie wymagał umieszczenia w placówce całodobowej.

Comiesięczna odpłatność za pobyt w mieszkaniu chronionym, uzależniona jest od kryterium dochodowego mieszkających tam kobiet.  Szczegółowe zasady naliczania opłat precyzuje Uchwała Rady Miasta nr 803/XLVII/2022 w sprawie szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności za pobyt  w ośrodkach wsparcia i mieszkaniach chronionych.

Wnioski o pobyt w mieszkaniu można  składać w Ośrodku Pomocy Społecznej w Rybniku przy ul. Żużlowej 25,
w Dziale Projektów i Programów (pok. nr 6 i 8).  
Szczegółowych informacji udzielają pracownice Działu Projektów i Programów OPS,
pod nr tel. 32 43 99 306  lub 517 824 086.

Tak prezentuje się wnętrze mieszkania dla seniorek:

Udostępnij:


Wszystkie aktualności