ScrollTop-ico
Smog

"Gańba" liderem komunikacji i promocji!

Rybnicka kampania „Gańba! Kopciuchy trują nas wszystkich” zwyciężyła w konkursie Samorządowy Lider Komunikacji i Promocji, organizowanym przez redakcję Dziennika Gazety Prawnej.

Konkurs skupiał się na kampaniach promocyjnych i komunikacyjnych, czyli działaniach, za pomocą których samorząd stara się dotrzeć do odbiorców (mieszkańców lub ich wybranej grupy, przedsiębiorców, interesantów, inwestorów, innych samorządów, władzy centralnej itp.) konkretnym komunikatem. Wyniki  ogłoszone zostały w czwartek, 13 maja w trakcie odbywającego się w Gdyni kongresu Perły Samorządu 2021. Rybnik okazał się bezkonkurencyjny w konkursowej kategorii „ekologia”.

Zwycięska, rybnicka kampania informacyjna to 40 tysięcy antysmogowych ulotek, kolportowanych do domów rybniczan, a informujących o terminach wymiany pieców, możliwościach uzyskania dotacji, itd. Akcję uzupełniał przekaz informacyjny na 7 dwustronnych miejskich billboardach, plakaty na 72 dwustronnych tablicach rozsianych po całym mieście, informacje na ekranach w miejskich autobusach, SMS-y wysłane do mieszkańców, spoty w Radiu90, po 15 tysięcy trzech wydań Gazety Rybnickiej, w której była publikowana informacja o kampanii oraz posty i filmy w mediach społecznościowych z udziałem mieszkańców, którzy wymienili piece.

- Zależało nam na tym, by mocnym, emocjonalnym przekazem dotrzeć do jak największej liczby mieszkańców domów jednorodzinnych. Mamy ich w Rybniku 18,5 tysiąca, z czego wymiany pieców węglowych wymaga jakieś 14 tysięcy – mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. - Sukces kampanii możemy realnie zmierzyć w 2022 roku po zrobieniu kolejnej inwentaryzacji i sprawdzeniu czym ogrzewają swoje domy mieszkańcy Rybnika. Aktualnie słowo "gańba" w Rybniku jest odmieniane przez wszystkie przypadki, a to oznacza, że akcja budzi ogromne emocje. Niektórzy poczuli się urażeni, inni mówią: nareszcie sprawy są nazwane po imieniu – przekonuje prezydent.


Rybnicka ulotka „Gańba”  informuje o tym, ile miasto wydało na walkę ze smogiem i na jakim jest etapie: co zostało zrobione, co jest w planach. Przedstawia też harmonogram wymiany pieców, podpowiada gdzie zgłosić trującego sąsiada. Informuje o karach za nie wymieniony po 2021 roku piec. Pokazuje też możliwości otrzymania dotacji do wymiany pieca czy termomodernizacji. I wreszcie przypomina jakie skutki dla zdrowia niesie smog. W towarzyszącym akcji filmie, który był publikowany w mediach społecznościowych wystąpili: znany rybnicki żużlowiec Kacper Woryna, duszpasterz akademicki ksiądz Wojciech Iwanecki, przewodnicząca Rady Seniorów Stefania Forreiter, przedsiębiorca Magdalena Moczała i  prezydent miasta Piotr Kuczera.

- Skalą kampanii są przede wszystkim emocje – samo mówienie o tym, że smog szkodzi jest już puszczane mimo uszu, ale odwołanie się do poczucia wstydu, to już inny, mocniejszy przekaz – mówi Robert Cebula, naczelnik wydziału promocji UM, odpowiedzialny za realizację kampanii. - Akcję Rybnika pochwalił Polski Alarm Smogowy i lokalne alarmy. W ramach dobrych praktyk, z wzoru naszych ulotek chcą skorzystać Gliwice, Mysłowice i Gorzyce. Teraz doceniona została przez kapitułę konkursową ogólnopolskiego dziennika – dodaje.

Mówiąc najkrócej: celem kampanii było wywołanie wstydu (bo po śląsku "gańba" to wstyd) z powodu starych kopcących pieców, z których dym powoduje smog, będący przyczyną wielu przewlekłych chorób obniżających jakość życia, a w rezultacie prowadzących do śmierci.

- Dla Ślązaków słowo w języku śląskim "gańba" jest bardzo czytelne, niesie ze sobą duży ładunek emocjonalny. Dla Ślązaka "mieć gańba" z jakiegoś powodu, to równoznaczne właściwie z okryciem się  z hańbą. A Ślązacy to ludzie honoru, dlatego w tej kampanii chcieliśmy się odwołać do tych znaczeń. Do Śląskiej dumy i honoru. Chcemy by mieszkańcy czuli, ze dziś ten stary piec to "gańba" i trzeba coś z nią zrobić, czyli zmienić ogrzewanie. Przez lata prowadziliśmy szerokie kampanie edukacyjne, informacyjne były dotacje, były możliwości zmiany, jeżeli ktoś przez lata nie zadbał o swój dom w tym obszarze, to dziś stary piec naszym zdaniem jest powodem do "gańby" – podsumowuje prezydent Kuczera.

Symboliczne ogłoszenie wyników konkursu nastąpiło w formie on-line, w trakcie odbywającego się w Gdyni kongresu Perły Samorządu 2021. Rybnik reprezentowali: Agnieszka Skupień, rzecznik prasowy UM oraz Robert Cebula, naczelnik wydziału promocji:

Gańba Liderem Dobrych Praktyk

Kampania promocyjna wydanej przez miasto broszury „Gańba” – zwycięzca konkursu Samorządowy Lider Komunikacji i Promocji, otrzymała również wyróżnienie jako Lider Dobrych Praktyk.

Tytuł Lidera Dobrych Praktyk przyznawany jest w ramach rankingu Dziennika Gazety Prawnej „Perły Samorządu 2021”, w czterech obszarach: gospodarki, edukacji, zdrowia i opieki oraz środowiska. To nagroda za oryginalne inicjatywy samorządów, które warto powielać.

Rybnicka kampania "Gańba. Kopciuchy trują nas wszystkich" została wyróżniona jako Lider Dobrych Praktyk, w kategorii środowisko, za – jak podkreślali Organizatorzy konkursu - „za zwolnienia podatkowe dla likwidujących kopciuchy i zmasowaną kampanię antysmogową, mającą przekonać do ich wymiany".

Przypomnijmy, że z podatkowej ulgi za ekoogrzewanie mogli skorzystać właściciele domów jednorodzinnych w Rybniku, ogrzewający swoje domy w sposób ekologiczny. Z dwuletniego zwolnienia (w latach 2020-2021) z podatku od nieruchomości skorzystało kilkuset właścicieli domów ogrzewanych energią elektryczną, gazem czy olejem opałowym, a także budynków podłączonych do sieci ciepłowniczej lub korzystających z pomp ciepła.

Elementy rybnickiej kampanii "Gańba!":

Udostępnij:


Wszystkie aktualności