ScrollTop-ico
Rybnik logo z godłem
Smog

Gańba w Rybniku

To już ostatnie chwile, by nie okryć się hańbą i nie narazić na „gańba” – trzeba wymienić stary, kopcący piec. Od stycznia 2022 roku na terenie Śląska nie będzie już możliwe używanie najgorszej jakości kotłów, tzw. kopciuchów.

40 tysięcy broszur informacyjnych dotyczących harmonogramu wymiany pieców trafi do skrzynek pocztowych mieszkańców Rybnika. Informator jest zatytułowany bardzo znamiennie „Gańba”, co w krótkim wstępie tłumaczy prezydent Piotr Kuczera:

- Ślązacy mają honor i dumę. Doskonale czują, co znaczy słowo gańba. Uważam, że dzisiaj prawdziwa gańba dla Ślązaka to hajcować w starym piecu.  Nowe przepisy sprawiają, że tym, którzy nie wymienią pieca grożą kary finansowe. To też bydzie gańba dostać sztrofa za coś takiego!

- Zdecydowałem się na tak mocny przekaz ponieważ mam za sobą lata dyskusji z mieszkańcami - jedno już wiem: że tych nieprzekonanych nie przekonam. Teraz trzeba uświadomić mieszkańców, że niedługo wchodzą twarde zasady. Patrząc na licznik dziś, to na wymianę pieców pozostało tylko 476 dni, a biorąc pod uwagę czas na znalezienie firmy i wykonanie inwestycji, terminarz bardzo się kurczy – komentuje prezydent Kuczera.  – Stawka jest wysoka, to nie tylko walka o nasz honor,  ale przede wszystkim o nasze zdrowie i życie!  - podsumowuje prezydent.  

Oprócz skrzynek pocztowych mieszkańców,  broszury można znaleźć m.in. w urzędzie miasta, bibliotekach,  Teatrze Ziemi Rybnickiej, halo!Rybnik, domach kultury, Centrum Usług Wspólnych , Zarządzie Transportu Zbiorowego, Zakładzie Gospodarki Mieszkaniowej , w obiektach MOSiRu oraz innych miejskich instytucjach.

Informacje o tym czym jest w Rybniku „gańba” pojawią się również na miejskich billboardach, na ekranach w miejskich autobusach, zostaną rozesłane też miejskim systemem sms. Dodatkowa kampania informacyjna pojawi się na antenie Radia 90.

Broszurę w wersji elektronicznej można także pobrać poniżej :


 

Udostępnij:


Wszystkie aktualności