ScrollTop-ico
Wydarzenia

Majówka inna niż wszystkie

W tym roku (podobnie zresztą jak w ubiegłym) nie odbędzie się tradycyjna rybnicka majówka „Maj, bzy, Rybnik i ty”. Powodem są oczywiście obowiązujące epidemiczne restrykcje. Jak więc będą wyglądać w Rybniku pierwsze dni maja?

Maj? Bzy?

Rynek bez majowych imprez, ale okolicznościowo przystrojony. Flagi państwowe w reprezentacyjnych punktach miasta jak co roku przypominać będą mieszkańcom o wyjątkowości majowych dni.  Jeśli jednak wierzyć zapowiadanym na majówkę prognozom pogody, w pierwsze dni maja raczej nie zobaczymy jeszcze kwitnących zwykle o tej porze bzów…

Bez oficjalnych obchodów

Warto pamiętać, że 3 maja, oprócz Święta Konstytucji, przypada również 100. rocznica wybuchu III powstania śląskiego. Z oczywistych względów, oba święta uhonorowane zostaną w tym roku w sposób bardzo symboliczny. Nie będzie okolicznościowego przemarszu, ani oficjalnych uroczystości na rynku – w imieniu władz miasta, kwiaty i wieńce zastaną złożone pod tablicą na budynku starego ratusza, w kwaterze powstańczej na cmentarzu oraz przy pomniku powstańczym w dzielnicy Paruszowiec-Piaski przez pracowników rybnickiego Muzeum.

Święto Flagi

Zachęcamy, by uczcić Święto Konstytucji 3 Maja, wywieszając w tym dniu flagę państwową. Niech zdobi ona nasze domy także wcześniej – warto bowiem pamiętać, że 2 maja obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Komunikacja miejska

Od 1 do 3 maja autobusy komunikacji miejskiej kursować będą według niedzielnego rozkładu jazdy.

Turystyka i rekreacja

Bez imprez plenerowych, ale aktywnie – nikogo nie trzeba specjalnie przekonywać, że w Rybniku nie brakuje miejsc, w których można dobrze spędzić wolny czas. Na rowerowe wycieczki i rekreacyjne spacery szczególnie polecamy:

  • Bulwary nad Nacyną, gdzie warto odwiedzić rezydujące tam nutrie, czy też skorzystać z niedawno ustawionych ptasich bufetów i podkarmić kaczki… 
  • Okolice zbiornika Pniowiec – szczególnie godna uwagi jest możliwość bliższego poznania tamtejszej bogatej fauny i flory, dzięki tablicom edukacyjnym, prezentującym przyrodnicze walory tego miejsc
  • Tężnia solankowa i sąsiadujące z nią malownicze molo oraz linowy plac zabaw (dzielnica Paruszowiec-Piaski)

Garść przydatnych informacji na aktywny majowy weekend w Rybniku:

Życzymy spokojnego, ale mimo wszystko radosnego obchodzenia majowych świąt, pamiętając jednocześnie o obowiązujących zasadach bezpieczeństwa.

Udostępnij:


Wszystkie aktualności