ScrollTop-ico

Nowa jakość komunikacji miejskiej

Korzystanie z komunikacji miejskiej w Rybniku będzie jeszcze wygodniejsze. W nowym roku na pasażerów czekać będzie szereg ciekawych rozwiązań i udogodnień.

Do końca bieżącego roku na przystanku Plac Wolności i Sąd powinny zostać zamontowane defibrylatory. Te łatwe w użyciu urządzenia do udzielania pierwszej pomocy służą do ratowania życia w przypadku zatrzymania akcji serca.

Do końca lutego 2022 r. na przystanku Paruszowiec-Piaski Mikołowska zamontowany zostanie witacz, na którym znajdą się postacie zgodne z Systemem Identyfikacji Wizualnej Miasta Rybnika wraz z napisem powitalnym „Rybnik piyknie Was wito”.

Do końca lutego przyszłego roku zamontowanych zostanie 11 automatów biletowych doładowujących bilety okresowe i e-kartę na przejazdy jednorazowe. Biletomaty, wyposażone w znaczniki TOTUPOINT, zostaną zamontowane na przystankach: 

 • Śródmieście Sąd
 • Boguszowice Basen
 • Chwałowice Kopalnia
 • Niedobczyce Wrębowa
 • Maroko Nowiny Budowlanych
 • Dworzec Komunikacji Miejskiej
 • Kamień Szkoła
 • Zebrzydowice Szkoła
 • Orzepowice Szpital
 • Śródmieście Plac Wolności
 • Śródmieście Dworzec Kolejowy

Biletomaty będą przyjazne dla osób niepełnosprawnych i będą spełniać europejskie standardy dostępności dla osób z ograniczeniami ruchu oraz dysfunkcjami wzroku. Urządzenia będą wyposażone w oświetlenie w technologii LED oraz ekrany dotykowe. Część będzie obsługiwała wszystkie rodzaje płatności, pozostałe – wyłącznie płatności bezgotówkowe. Biletomat zlokalizowany przy dworcu kolejowym będzie również wydawał e-karty, a ten na Placu Wolności – będzie mieć dodatkowo funkcję wpłatomatu urzędowego.

Dzięki defibrylatorom zwiększy się bezpieczeństwo czekających na autobus pasażerów. Witacz w stylistyce miejskiej pokaże przyjezdnym gościnność Rybnika, mieszkańcom będzie zaś przypominał o tym, że wracają do domu. Przymierzamy się też do modernizacji systemu e-karty, przy użyciu której korzystanie z rybnickiej komunikacji miejskiej jest wygodne i ekonomiczne. Biletomaty na pewną ułatwią jej doładowywanie – wyjaśnia Łukasz Kosobucki, Dyrektor Zarządu Transportu Zbiorowego w Rybniku.  

Warto przypomnieć, że na wybranych przystankach wymieniono stare betonowe wiaty przystankowe. Nowe konstrukcje są przyjazne, estetyczne, posiadają moduły, które zostaną obsadzone roślinnością i na pewno poprawią komfort korzystania z komunikacji miejskiej.

Dla przystanku Plac Wolności projektowana jest specjalna wiata, wyposażona z oświetlenie adaptacyjne zwiększające się w przypadku pojawienia się osób. Wiata, która ma zostać zamontowana do końca marca, będzie mieć ławki i szyby grzejne, ładowarki urządzeń mobilnych, indukcyjne panele fotowoltaiczne oraz znacznik TOTUPOINT. Na tylnej ścianie oraz dachu wiaty znajdą się moduły roślinne. Na placu Wolności wymieniona zostanie też tablica systemu informacji pasażerskiej. Nowa tablica będzie dwustronna i na żądanie pasażera będzie odczytywała informacje o odjazdach autobusów.

Od 1 kwietnia 2022 roku do ruchu wprowadzone zostaną 23 autobusy elektryczne, co jest efektem przetargu ogłoszonego w czerwcu br. przez  rybnicki Zarząd Transportu Zbiorowego.

Sukcesywnie zmieniamy oblicze naszego transportu – mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. – Te 23 pojazdy to blisko 30% autobusów, które obecnie jeżdżą po rybnickich drogach. Autobusy elektryczne na pewno poprawią komfort podróży i przyczynią się do poprawy stanu środowiska naturalnego. Stawiamy na ekologiczny i dostosowany  do potrzeb pasażerów transport  – dodaje prezydent.

W przyszłym roku planowana jest także wymiana kolejnych wiat przystankowych oraz 21 tablic systemu informacji pasażerskiej. 

Udostępnij:


Wszystkie aktualności