Przystanek autobusowy – to tu pasażerowie rozpoczynają swoją podróż do miejsca docelowego. Wiaty chronią przed różnymi warunkami atmosferycznymi, dzięki nim wiatr, deszcz czy ostre słońce nie są dla oczekujących na autobus problemem. Przystanki, jako istotny element przestrzeni miejskiej, muszą być nie tylko funkcjonalne, ale i estetyczne – dlatego też w Rybniku stare, wysłużone, betonowe wiaty są wymieniane:
Montowanych jest 18 wiat przystankowych zgodnych z Systemem Identyfikacji Wizualnej miasta Rybnika oraz stylowo spójnych z już wymienionymi – informuje Łukasz Kosobucki, Dyrektor Zarządu Transportu Zbiorowego w Rybniku. – Wszystkie wyposażone będą w oświetlenie, ławki, moduł lub moduły roślinne i znacznik TOTUPOINT. Pod wiatą położono nowe nawierzchnie lub zmodernizowano istniejące – dodaje dyrektor ZTZ.
Które przystanki są przebudowywane?
- Paruszowiec-Piaski Huta Silesia
- Ligota- Ligocka Kuźnia Wiadukt
- Ligota-Ligocka Kuźnia Wiadukt (druga strona)
- Ligota-Ligocka Kuźnia Żorska (Agata)
- Ligota-Ligocka Kuźnia Żorska (Obi)
- Ligota-Ligocka Kuźnia Kaplica
- Ligota-Ligocka Kuźnia Kaplica
- Ligota-Ligocka Kuźnia Rondo Boguszowickie
- Smolna Kotucza
- Smolna Kotucza (druga strona)
- Chwałowice Pętla
- Paruszowiec-Piaski Mikołowska
- Paruszowiec-Piaski Mikołowska (druga strona)
- Ligota Ligocka Kuźnia Rondo Boguszowickie
- Rudzka Cmentarz
- Paruszowiec-Piaski Przemysłowa
- Zamysłów Plebiscytowa
- Śródmieście Kampus (kierunek DKM)
Prace dotyczą też przystanku Maroko Nowiny Szkoła. Objęły one likwidację płyty fundamentowej, prace brukarskie oraz montaż wiaty, która dotychczas znajdowała się na przystanku Ligota Ligocka Kuźnia Wiadukt (gdzie planowany jest montaż nowej wiaty). Wiata zostanie uzupełniona o elementy takie, w jakie wyposażone będą nowe wiaty.
Dlaczego akurat te przystanki zyskają nowe wiaty?
Do wymiany wytypowaliśmy te wiaty przystankowe, które były w najgorszym stanie. Na liście pojawiły się też te przystanki, które zlokalizowane są przy tych samych ciągach komunikacyjnych, na których już funkcjonują estetyczne wiaty, tak, aby np. od ronda do ronda na jednej ulicy nie było różnego rodzaju wiat – tłumaczy Łukasz Kosobucki.