ScrollTop-ico
Komunikacja

Nowe wiaty przystankowe

Trwa wymiana starych betonowych wiat przystankowych. Nowe konstrukcje będą przyjazne, estetyczne i poprawią komfort korzystania z komunikacji miejskiej.

Przystanek autobusowy – to tu pasażerowie rozpoczynają swoją podróż do miejsca docelowego. Wiaty chronią przed różnymi warunkami atmosferycznymi, dzięki nim wiatr, deszcz czy ostre słońce nie są dla oczekujących na autobus problemem. Przystanki, jako istotny element przestrzeni miejskiej, muszą być nie tylko funkcjonalne, ale  i estetyczne – dlatego też w Rybniku stare, wysłużone, betonowe wiaty są wymieniane:

Montowanych jest 18 wiat przystankowych zgodnych z Systemem Identyfikacji Wizualnej miasta Rybnika oraz stylowo spójnych z już wymienionymi – informuje Łukasz Kosobucki, Dyrektor Zarządu Transportu Zbiorowego w Rybniku. – Wszystkie wyposażone będą w oświetlenie, ławki, moduł lub moduły roślinne i znacznik TOTUPOINT. Pod wiatą położono nowe nawierzchnie lub zmodernizowano istniejące – dodaje dyrektor ZTZ.

Które przystanki są przebudowywane?

 1. Paruszowiec-Piaski Huta Silesia
 2. Ligota- Ligocka Kuźnia Wiadukt
 3. Ligota-Ligocka Kuźnia Wiadukt (druga strona)
 4. Ligota-Ligocka Kuźnia Żorska (Agata)
 5. Ligota-Ligocka Kuźnia Żorska (Obi)
 6. Ligota-Ligocka Kuźnia Kaplica
 7. Ligota-Ligocka Kuźnia Kaplica
 8. Ligota-Ligocka Kuźnia Rondo Boguszowickie
 9. Smolna Kotucza
 10. Smolna Kotucza (druga strona)
 11. Chwałowice Pętla
 12. Paruszowiec-Piaski Mikołowska
 13. Paruszowiec-Piaski Mikołowska (druga strona)
 14. Ligota Ligocka Kuźnia Rondo Boguszowickie
 15. Rudzka Cmentarz
 16. Paruszowiec-Piaski Przemysłowa
 17. Zamysłów Plebiscytowa
 18. Śródmieście Kampus (kierunek DKM)

Prace dotyczą też przystanku Maroko Nowiny Szkoła. Objęły one likwidację płyty fundamentowej, prace brukarskie oraz montaż wiaty, która dotychczas znajdowała się na przystanku Ligota Ligocka Kuźnia Wiadukt (gdzie planowany jest montaż nowej wiaty). Wiata zostanie uzupełniona o elementy takie, w jakie wyposażone będą nowe wiaty.

Dlaczego akurat te przystanki zyskają nowe wiaty?

Do wymiany wytypowaliśmy te wiaty przystankowe, które były w najgorszym stanie. Na liście pojawiły się też te przystanki, które zlokalizowane są przy tych samych ciągach komunikacyjnych, na których już funkcjonują estetyczne wiaty, tak, aby np. od ronda do ronda na jednej ulicy nie było różnego rodzaju wiat – tłumaczy Łukasz Kosobucki.

Jak będą wyglądały nowe wiaty?

Konstrukcja wiaty wykonana jest z profili stalowych lub aluminiowych zabezpieczonych przed działaniem czynników atmosferycznych. Konstrukcję wiaty wypełnią moduły szklane, odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz zapewniające jak największe bezpieczeństwo dla podróżnych. Szyba umieszczona z prawej strony oznaczona będzie w górnym lewym rogu logiem Miasta Rybnika. Dach wykonany ma być z materiału odpornego na warunki atmosferyczne. Na zadaszeniu wiaty zamontowany będzie stelaż zawierający informacje o nazwie przystanku. Wiaty będą wyposażone w:

 • ławki 2-szczeblowe bez oparcia
 • regulowane za pomocą czujnika zmierzchowego oświetlenie
 • gablotę informacyjną z rozkładem jazdy i systemem nawigacyjno-informacyjnym TOTUPOINT
 • moduły z roślinnością odporną na warunki atmosferyczne
 • znak przystanku autobusowego.

Koszty i terminy

Wymianę wiat za nieco ponad 460 tys. zł. realizuje wyłoniona w przetargu pn. Modernizacja infrastruktury przystankowej na terenie Miasta Rybnika zabrzańska firma Arret Sp. z o.o.  Zakończono już modernizację nawierzchni przystanków i montaż konstrukcji szkieletowej wiat, trwa montaż szyb. Zadanie montażu wiat powinno zostać ukończone w pierwszej połowie grudnia.

„Rybnik piyknie Was wito”

Wspomniany przetarg obejmuje także montaż witacza na przystanku Paruszowiec-Piaski Mikołowska. Będzie on miał formę prostopadłościanu (wysokość: 3 m, szerokość: 1,2 m, głębokość: 0,15 m) z gładzonego betonu z metaloplastyką ze stali malowanej proszkowo. Na witaczu znajdą się postacie zgodne z Systemem Identyfikacji Wizualnej Miasta Rybnika wraz z godłem oraz napisem powitalnym na awersie “Rybnik piyknie Was wito”. Konstrukcja zostanie zamontowana do końca lutego 2022 roku. W przyszłym roku planowana jest także wymiana kolejnych wiat w standardzie zgodnym z obecnie realizowaną inwestycją.

Udostępnij:


Wszystkie aktualności