Realizowana od zeszłego roku inwestycja nabiera rozpędu. Opiera się ona o rozwiązania z zakresu budownictwa modułowego – podobnie jak w przypadku wyremontowanej już kamienicy przy ul. Bolesława Chrobrego 13 – dzięki któremu w istotny sposób ograniczony jest czas budowy, a powstałe mieszkania są nowoczesne.
Wybrane zamierzenie architektoniczne polega na uzyskaniu efektu „włożenia” nowej bryły, tj. gotowych modułów mieszkalnych w stary budynek, przy zachowaniu ceglanych ścian elewacyjnych budynku – przypomina Artur Gliwicki, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Rybniku.
Budynek wpisany jest do rejestru Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Na prowadzenie wszelkich prac remontowych uzyskano zgodę konserwatora – z obowiązkiem zachowania oryginalnej balustrady schodów oraz wymiany stolarki okiennej i drzwiowej na stolarkę drewnianą z zachowaniem łuków, szprosów i płycin w drzwiach. Podstawowym założeniem realizacji projektu jest poprawa efektywności energetycznej budynku przy jednoczesnym osiągnięciu założonych celów technicznych i uwzględnieniu walorów historycznych i architektonicznych obiektu, zwłaszcza jego zabytkowego charakteru.
Zakończony został etap związany z rozbiórką poszczególnych stropów, ścian wewnętrznych i dachu. Jednocześnie powstawała złożona konstrukcja żelbetowa, której zadaniem jest zabezpieczenie historycznej tkanki budynku, jak i zapewnienie właściwego posadowienia dla modułów mieszkalnych, wyprodukowanych równolegle w zakładzie prefabrykacji. W pierwszej połowie lipca we wnętrzu modernizowanego budynku zamontowano 40 wykonanych na miarę konstrukcyjnych modułów mieszkaniowych. Na ten moment trwa montaż konstrukcji stalowej pod ostatni strop – informuje Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Rybniku.