ScrollTop-ico
Kopalnia

RDOŚ zawiesza postępowanie dot. Bapro

Postępowanie w sprawie wydania decyzji środowiskowej dla przedsięwzięcia polegającego na udostępnianiu i wydobywaniu węgla kamiennego ze złoża „Paruszowiec” zostało zawieszone.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach poinformowała na swojej stronie internetowej, że  postanowieniem z 21 maja 2020 r.  zawiesiła na wniosek podmiotu planującego podjęcie realizacji przedsięwzięcia (spółka Bapro) postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na udostępnianiu i wydobywaniu węgla kamiennego ze złoża „Paruszowiec”.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, inwestor ma trzy lata na złożenie wniosku o ponowne podjęcie postępowania. Jeżeli się o to nie zwróci, wniosek o wszczęcie postępowania uznany zostanie za wycofany.

Nie mam pojęcia, co kryje się za decyzją spółki Bapro, ale nie ukrywam, że cieszy mnie ten ruch. Jeszcze nie czas by świętować, ale póki co cieszę się z takiego obrotu sprawy.  Trzymamy rękę na pulsie. Mam nadzieję, że wraz z mieszkańcami doprowadzimy do szczęśliwego zakończenia tej historii – komentuje prezydent Rybnika, Piotr Kuczera.

Z historią przebiegu postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na udostępnianiu i wydobywaniu węgla kamiennego ze złoża „Paruszowiec” można zapoznać się w dokumencie opublikowanym na stronie internetowej RDOŚ (PDF 512 KB).

Warto przypomnieć, że Miasto kilkakrotnie formułowało swoje stanowiska do RDOŚ, wskazując sprzeciw wobec planów eksploatacji złoża „Paruszowiec”, zwracając uwagę, że raport oddziaływania inwestycji na środowisko, który przygotowała spółka Bapro, pokazuje ogromny zakres degradacji środowiska i infrastruktury na terenie dzielnic, które mają zostać objęte wpływami eksploatacji (Paruszowiec-Piaski, Wielopole, Północ).

Udostępnij:


Wszystkie aktualności