Plan ogólny to nowy dokument, który razem ze strategią rozwoju będzie kształtował politykę przestrzenną miasta. Te dwa opracowania zastąpią w tej roli studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, które przestanie obowiązywać po wejściu w życie planu ogólnego, jednak nie później niż 1 stycznia 2026 r.
Już wkrótce będzie można składać wnioski oraz wziąć udział w jednym ze spotkań informacyjnych, podczas których będziemy opowiadać o tym dokumencie oraz o etapach jego powstawania. Poniżej kilka istotnych informacji.
Uchwałą Rady Miasta Rybnika nr 87/VI/2024 z dnia 26 września 2024 r. w sprawie przystąpienia do sporządzania planu ogólnego miasta Rybnika rozpoczęliśmy proces sporządzania planu ogólnego (1). Następnym krokiem jest zbieranie wniosków, które potrwa od 7 października do 6 grudnia br.
Zbieranie wniosków do projektu planu ogólnego to pierwszy moment, w którym mieszkańcy mogą uczestniczyć w tworzeniu projektu planu. Złożone wnioski zostaną przeanalizowane i rozpatrzone na etapie projektowania planu ogólnego. Kiedy projekt będzie gotowy, zostanie zaprezentowany mieszkańcom. Wtedy też będzie można wziąć udział w konsultacjach i wypowiedzieć się na temat projektu, między innymi poprzez złożenie do niego uwag.
Kto i jak może złożyć wniosek?
Wniosek może złożyć każda zainteresowana osoba. W tym celu należy skierować go do Prezydenta Miasta Rybnika na formularzu pisma dotyczącego aktu planowania przestrzennego (2). Formularz ten dostępny jest elektronicznie w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Rybnika, na stronie internetowej rybnik.eu, na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz papierowo w Urzędzie Miasta Rybnika przy ul. Bolesława Chrobrego 2. Wnioski można składać:
w formie papierowej:
- osobiście w Urzędzie Miasta Rybnika przy ul. Bolesława Chrobrego 2, lub
- listownie na adres Urzędu Miasta Rybnika: ul. Bolesława Chrobrego 2, 44-200 Rybnik;
w formie elektronicznej:
- za pomocą poczty elektronicznej na adres: planogolny@um.rybnik.pl, lub
- poprzez platformę ePUAP.
Składający wniosek do projektu planu ogólnego we wniosku podaje swoje imię i nazwisko albo nazwę oraz adres zamieszkania albo siedziby oraz adres poczty elektronicznej, o ile taki posiada, a także wskazuje, czy jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości objętej wnioskiem, oraz może podać dodatkowe dane do kontaktu takie jak adres do korespondencji lub numer telefonu (3).
Kto i kiedy będzie rozpatrywał wnioski?
Organem właściwym do rozpatrzenia wniosków jest Prezydent Miasta Rybnika. Rozpatrzeniu będą podlegały tylko prawidłowo i terminowo złożone wnioski. Odpowiedzi nie będą udzielane jednak indywidualnie. O tym w jaki sposób został rozpatrzony wniosek będzie można dowiedzieć się z gotowego projektu, w czasie konsultacji społecznych lub z wykazu wniosków, który zostanie sporządzony przed konsultacjami.
Pozostałe informacje:
Projekt planu ogólnego podlega strategicznej ocenie oddziaływania na środowisko, z zapewnieniem udziału społeczeństwa w jego opracowywaniu (4).
Informacja na temat Administratora danych osobowych znajduje się w Kancelarii Urzędu oraz na stronie BIP Urzędu Miasta Rybnika bip.um.rybnik.eu/rodo. Kontakt do Inspektora ochrony danych Urzędu Miasta Rybnika: iod@um.rybnik.pl.
Podstawy prawne:
- Art. 13i ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jednolity Dz. U. z 2024 r. poz. 1130),
- rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 13 listopada 2023 r. w sprawie wzoru formularza pisma dotyczącego aktu planowania przestrzennego (Dz. U. z 2023 r. poz. 2509),
- Art. 8g ust. 2 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jednolity Dz. U. z 2024 r. poz. 1130),
- Art. 39 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 46 ust. 1 pkt 1 i art. 54 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tekst jednolity Dz. U. z 2024 r. poz. 1112).