ScrollTop-ico
SmogEkologia

"Siekiera w domu musi być...!"

W ubiegłym roku spory sukces odniosła akcja "Nie truj sąsiada", o której donosiły media w całej Polsce, a spoty z udziałem Franciszka Pieczki oraz YouTubera Reziego notowały tysiące odsłon. W tym roku ofensywa „Nie truj sąsiada” wraca wspierana przez Mariana Dziędziela i zespół Tabu.

Mechanizm akcji jest bardzo prosty – jeżeli Twój sąsiada nieustannie spala śmieci, dymi i truje wszystkich dookoła, wyraź swój sprzeciw wieszając na jego płocie, oknie czy bramie zawieszkę akcji „Nie truj sąsiada”.  Kampania „Nie truj sąsiada” została zainicjowana przez portal Planergia.pl, Związek Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego oraz 28 gmin i powiatów z terenu Województwa Śląskiego.

Ciche przyzwolenie społeczne i brak wyraźnego sprzeciwu wobec takich praktyk jak ogrzewanie domów najgorszymi paliwami czy spalanie śmieci to niestety wciąż norma. Czarny, gryzący dym z komina, uciążliwy smród nie pozwalający otworzyć okna w słoneczny, zimowy dzień – przecież to nasza międzysąsiedzka codzienność. Potrafimy być asertywni w pracy, w szkole, w urzędzie, a nie potrafimy zwrócić uwagi sąsiadowi, który truje nas, nasze dzieci i wreszcie, który truje sam siebie? Zmieńmy to!

... zadymione podwórko, siekiera i złowrogie słowa wypowiadane przez jednego z policjantów do kolegi:

- „Stary, czegoś takiego jeszcze nie widziałeś, żona zgłosiła…” – tak zaczyna się najnowszy spot promujący kampanię pod hasłem „Nie truj sąsiada!”

Co dalej?

- „Siekiera w domu musi być” - odpowiada policjantowi postać kreowana przez Mariana Dziędziela.

To po prostu trzeba zobaczyć…

Nie truj sąsiada! (3) - Siekiera w domu musi być. Feat. Marian Dziędziel & Tabu


Po kliknięciu 'Odtwórz' zostaną załadowane zewnętrzne media polityka prywatności YouTube ma zastosowanie

Premierowa emisja spotu odbyła się podczas środowej konferencji prasowej w Domu Kultury Chwałowice. W spotkaniu z dziennikarzami, w który udział wzięli przedstawiciele Zarządu Związku Subregionu Zachodniego: Piotr Kuczera - Prezydent Miasta Rybnika, Mieczysław Kieca - Prezydent Miasta Wodzisławia Śląskiego, Damian Mrowiec - Starosta Powiatu Rybnickiego, Adam Wawoczny dyrektor biura Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego z siedzibą w Rybniku, Łukasz Tekeli dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska oraz Patryk Swoboda, prezes firmy Planergia Sp. z o.o. realizującej projekt.

W trakcie konferencji omówione zostały efekty wypracowane w ramach dotychczasowej realizacji kampanii „Nie truj sąsiada”, rozmawiano również o realizacji założeń uchwały antysmogowej w gminach, w kontekście wymiany kotłów oraz efektów prowadzonych kontroli. Nie zabrakło tematów związanych z działaniami prewencyjnymi oraz informacyjno-edukacyjnymi, zwłaszcza w obszarze współpracy z firmą Airly, montującej czujniki smogowe w gminach subregionu.

 

 

 

Co słychać w projekcie „Gmina z (dobrą) energią”?

Samorządy biorące udział w projekcie „Gmina z (dobrą) energią” nie składają broni w walce z niską emisją.

Dzięki wsparciu firmy Airly w większości gmin Subregionu Zachodniego zainstalowane zostały czujniki jakości powietrza, prowadzone są szkolenia dla samorządowców, liderów lokalnych i nauczycieli, a ponad 170 placówek edukacyjnych bierze aktywny udział w konkursie edukacji antysmogowej.

W Rybniku 27 urządzeń, zlokalizowanych w poszczególnych dzielnicach, dzięki wykorzystaniu czujników laserowych mierzy stężenie pyłu zawieszonego PM10.

  • <link mieszkaj walka-ze-smogiem sprawdz-jakosc-powietrza>=> Sprawdź jakość powietrza w Rybniku

- Do tej pory bazowaliśmy na pomiarach z jednej, centralnej stacji zlokalizowanej przy ulicy Borki w dzielnicy Orzepowice, teraz będziemy pozyskiwać dane z każdej dzielnicy. Pozwoli to rybniczanom na uzyskanie precyzyjnych informacji na temat  jakości powietrza w ich najbliższym otoczeniuDokonywanie pomiarów w rożnych punktach miasta pokaże, czy są znaczne różnice w jakości powietrza pomiędzy dzielnicami. Przy tego rodzaju pomiarach zawsze trzeba jednak brać pod uwagę także różnicę w ukształtowaniu terenu czy specyfikę zabudowy – wyjaśnia prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

 

Wcześniejsze spoty w ramach akcji "Nie truj sąsiada" z udziałem Franciszka Pieczki oraz YouTubera Reziego:

Nie truj sąsiada! (1) - Franciszek Pieczka rozprawia się z sąsiadem - trucicielem


Po kliknięciu 'Odtwórz' zostaną załadowane zewnętrzne media polityka prywatności YouTube ma zastosowanie

Nie truj sąsiada! (2) - reZigiusz robi dym


Po kliknięciu 'Odtwórz' zostaną załadowane zewnętrzne media polityka prywatności YouTube ma zastosowanie

Udostępnij:


Wszystkie aktualności