ScrollTop-ico
Rybnik logo z godłem
Wydarzenia

Syzyfowe odśnieżanie…

Dzisiejsze kolejne obfite opady śniegu nie ułatwiają życia kierowcom i pieszym, poruszającym się po drogach i chodnikach naszego miasta. Służby robią co mogą, ale padający śnieg sprawia, że to syzyfowa praca...

Dziś, tj. 16 grudnia na pierwszej zmianie w Rybnickich Służbach Komunalnych pracuje:

  • 11 pługopiaskarek
  • 33 ciągniki i inne środki odśnieżające na terenie dzielnic
  • 7 poruszających się po mieście brygad "ręcznych" do przesypywania i odśnieżania chodników, przejść dla pieszych, udrażniania podjazdów zablokowanych przez stojące samochody,
  • 8 osób odśnieża dzielnicę Śródmieście

Ogółem przy usuwaniu skutków opadów śniegu pracuje dziś na I zmianie około 90 osób z czego 60 to pracownicy RSK (z ogólnej liczny 130).

- Pracujemy w ruchu ciągłym także w soboty, niedziele i święta i część pracowników ma dziś wolne, ale mamy pełną obsadę na pługopiaskarkach na każdej zmianie. Oprócz zmiany I, będziemy prowadzić prace związane z odśnieżaniem także na zmianie II i III, do czasu aż uporamy się z problemem śniegu - wyjaśnia Marcin Usarek, kierownik działu Utrzymania Dróg RSK.

Rybnickie Służby Komunalne mają do odśnieżenia w sumie przeszło 467 kilometry dróg różnych kategorii. W tym sezonie, do zimowego utrzymywania dróg mogą korzystać z zasobów ok. 700 ton piasku oraz ok. 1400 ton soli drogowej. Wyznaczonych jest 12 tras zimowego utrzymania dróg.

Akcja zimowa na drogach gminnych i lokalnych nie obejmuje terenów, których właścicielami są podmioty takie jak: spółdzielnie mieszkaniowe, szkoły, przedszkola, obiekty kulturalno-oświatowe i zakłady pracy oraz właściciele prywatnych dróg.

Wszelkie problemy związane z zimowym utrzymaniem dróg zgłaszać można do RSK,
pod całodobowym  nr tel.: 32 43 29 560.

Warto pamiętać o utrudnieniach i zagrożeniach, jakie niosą obfite opady śniegu i zapoznać się z kilkoma istotnymi wskazówkami, o których szerzej piszemy na podstronie Akcja Zima.

 

Udostępnij:


Wszystkie aktualności