ScrollTop-ico
Kultura

Weekend w strefie kultury

Pełne wrażeń wakacyjne weekendy w Rybniku! 17 i 18 lipca na mieszkańców i gości czeka szereg kulturalnych propozycji. Zapraszamy.

Na rynku, w okolicach bazyliki, w strefie Juliusza oraz na kampusie przez dwa wakacyjne miesiące można uczestniczyć w artystycznych spotkaniach. Czekają koncerty, animacje, warsztaty, plenerowe dyskoteki, prelekcje i pokazy. Będzie energicznie, dynamicznie, ale nie zabraknie też chwili na wakacyjny relaks.

Jakie atrakcje zaplanowano na weekend 17-18 lipca?

W sobotę, 17 lipca, w ramach cyklu  Rynek Pełen Muzyki odbędzie się koncert zespołu Na Razie. Ze specjalnie ustawionej sceny widzowie będą mogli słuchać muzyki przez dwie godziny, między 18 a 20. Od 19 na terenie Zespołu szpitalnego Juliusz (ul. Klasztorna 3) będzie można uczestniczyć w  Silent Disco. To impreza taneczna, podczas której uczestnicy bawią się przy muzyce w specjalnych słuchawkach. Wydarzenie w ostatnich latach cieszy się coraz większą popularnością, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Jak sama nazwa wskazuje, impreza jest cicha –  ale tylko dla osób trzecich. Każdy uczestnik otrzymuje na wejściu bezprzewodowe słuchawki, a na imprezie zazwyczaj gra dwóch lub trzech DJ’ów. Każdy uczestnik może wybrać, którego DJ’a w danym momencie chce słuchać.

Interesująco zapowiada się również niedziela, 18 lipca. Na rynku kolejny dwugodzinny koncert –wystąpi zespół The Farsk. W strefie Juliusza muzeum zaprasza na wystawy. Ekspozycje prezentowane w pomieszczeniach dawnego szpitala będą poświęcone tematowi rybnickiego szpitalnictwa. Muzeum przygotowało też prelekcję, którą w klimacie lekarskim poprowadzi dyrektor placówki, dr Bogdan Kloch. „Wokół szpitala Juliusza” to powieść o dziejach miejsc otaczających szpital, bogata w przeszłość wędrówka sięgająca schyłku XVIII wieku.

Warto pamiętać, że w każdą sobotę i niedzielę wakacji ul. Klasztorna zamienia się w zielony ogródek letni!

Harmonogram weekendowych wydarzeń Letniej Strefy Kultury:

17 lipca, sobota, godz. 18.00
Rybnicki Rynek
Rynek Pełen Muzyki
Koncert zespołu Na Razie

17 lipca, sobota, godz. 19.00
Zespół szpitalny Juliusz, ul. Klasztorna 3
Silent Disco
Impreza taneczna, podczas której uczestnicy bawią się przy muzyce w specjalnych słuchawkach

18 lipca, niedziela, godz. 14.00
Zespół szpitalny Juliusz – Pawilon Rafał, ul. Klasztorna 3
Strefa wystaw
Na terenie pawilonu zostaną udostępnione wystawy: „Wojny rybniczan”, „W cieniu wielkiej płyty”, „Rybnickie szpitale w ikonografii”. Ekspozycje będzie można zwiedzać do godz. 19.00.

18 lipca, niedziela, godz. 18.00
Rybnicki Rynek
Rynek Pełen Muzyki
Koncert zespołu The Farsk

18 lipca, godz. 18.00
Zespół szpitalny Juliusz – Pawilon Rafał, ul. Klasztorna 3
Prelekcja „Wokół szpitala Juliusza”
Opowieść o dziejach miejsc otaczających szpital. To bogata w przeszłość wędrówka sięgająca schyłku  XVIII wieku. Prelekcje w klimacie lekarskim będzie prowadził dr Bogdan Kloch.

Każda sobota i niedziela wakacji, od godz.12.00
Zespół szpitalny Juliusz, ul. Klasztorna 3
Zielony ogródek letni - ul. Klasztorna od bramy wjazdowej na teren Zespołu Szkół Urszulańskich do ul. 3 Maja zamieni się w przestrzeń z niesamowitym klimatem. Na ulicy ustawione zostaną drewniane domki gastronomiczne, palety, leżaki i pufy. Zarząd Zieleni Miejskiej zadba o wystrój (donice z roślinnością, oświetlenie), Rybnickie Służby Komunalne uporządkują teren.

Będzie się działo w rybnickim  śródmieściu, ale nie tylko! W Kamieniu zaplanowano Motorockowisko! To już VIII edycja festiwalu. W tym roku wydarzenie odbędzie się na terenie MOSIR-u, nieopodal Ośrodka Przygotowań Sportowych Olimpia. Impreza wystartuje w sobotę, 17 lipca o godz. 15:00. Z parkingu miejskiego przy ul. Hotelowej wyjedzie parada motocykli, samochodów terenowych oraz zabytkowych. Przejadą kilka kilometrów i dojadą do parkingu przy ul. Jodłowej. Zainteresowani będą mogli wjechać na teren imprezy, parkując swoje maszyny w strefach dla samochodów lub motocykli.

A później do wieczora będzie mocno muzycznie:

  • 15:30 – Batna
  • 16:30 – Blueset
  • 18:30 – 4 Szmery
  • 20:30 – Tabu

Więcej informacji o Letniej Strefie Kultury
​​​

Więcej o wydarzeniach planowanych w lipcu

Udostępnij:


Wszystkie aktualności