ScrollTop-ico
Rybnik logo z godłem

Widać światełko w tunelu

Budowa tunelu pod nasypem kolejowym, który połączy ze sobą dwie dzielnice – Paruszowiec-Piaski i Rybnik Północ – na półmetku. Już wiosną, spacerowicze i rowerzyści szybko i sprawnie przemieszczą się pomiędzy ul. Mikołowską a Żużlową.

Przy użyciu systemu siłowników w nasyp stacji Rybnik Paruszowiec wciśnięto pierwszy z dwóch betonowych segmentów, które będą stanowić wygodne i bezpieczne przejście pod ruchliwą linią kolejową dla pieszych i rowerzystów.  Drugi segment zostanie wybetonowany na miejscu, zespolony z pierwszym i również wciśnięty w nasyp.

Warto przypomnieć, że budowa samego tunelu to tylko część inwestycji. Teren wokół przejścia zostanie odpowiednio zagospodarowany - w tym miejscu powstaje bowiem centrum przesiadkowe Paruszowiec.

- Do dyspozycji wszystkich, którzy zechcą skorzystać z dojazdów pociągiem do pracy czy szkoły, będą  zadaszone stanowiska postojowe dla rowerów oraz miejsca postojowe dla samochodów osobowych w ramach parkingu Park&Ride – zapowiada prezydent Rybnika Piotr Kuczera. –Teren będzie oświetlony i monitorowany. Pojawi się też zieleń z obiektami małej architektury – dodaje prezydent.

Prace przy budowie tunelu wykonuje wybrane w przetargu konsorcjum będzińskich firm AZI-BUD sp. z o.o i Przedsiębiorstwo Wielobranżowe BANIMEX sp. z o.o., za kwotę przeszło 5,8 mln zł. 

Warto dodać, że blisko 2,5 mln zł na realizację tego zadania pochodzi z dofinansowania unijnego pozyskanego w ramach realizacji Planu Zrównoważonej Mobilności. Więcej na ten temat.

Udostępnij:


Wszystkie aktualności