ScrollTop-ico
Rybnik logo z godłem

Wsparcie dla seniorów w czasie kwarantanny

Osoby z Rybnika poddane kwarantannie, które będą potrzebowały wsparcia w zaopatrzeniu w jedzenie, leki czy zakupy, mogą liczyć na pomoc Ośrodka Pomocy Społecznej w Rybniku.

Ośrodek zostanie poinformowany o takiej potrzebie przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną.

W sprawie pomocy sąsiedzkiej dla osób objętych kwarantanną i seniorów apeluje Piotr Kuczera prezydent Miasta:
 

Pamiętajmy -  jeżeli robimy zakupy dla osób objętych kwarantanną, nie przyjmujmy niczego z ich otoczenia, przedmiotów, pieniędzy. Zabezpieczmy potrzeby tych osób i zostawmy wszystko pod drzwiami. Zwracam się też do mieszkańców miasta  o czujność w związku z osobami starszymi. Przypominam, że  te osoby bezwzględnie powinny ograniczyć kontakty na zewnątrz. Dlatego apeluję o wsparcie dla sąsiada, sąsiadki, babci, dziadka. Zróbcie im zakupy, kupcie to, czego potrzebują i zostawcie pod drzwiami.


Pomoc bliskich dla seniorów

Duże skupiska ludzi, to środowisko sprzyjające rozprzestrzenianiu się koronawirusa i innych wirusów przenoszonych drogą kropelkową. Osoby starsze są szczególnie narażone na zarażenie ze względu na  wiek i obniżoną odporność oraz zwykle szereg chorób towarzyszących w tym czasie. Jeżeli to możliwe, takie osoby powinny ograniczyć przebywanie w miejscach publicznych  i poprosić bliskich o pomoc w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki, załatwianie spraw urzędowych i pocztowych.


Uwaga! Pomoc powinna polegać na dostarczeniu wszystkich potrzebnych produktów i zostawieniu pod drzwiami. Unikajmy kontaktu osobistego, dzieci, osoby w sile wieku mogą przechodzić zarażenie wirusem bezobjawowo, jednak mogą zarazić osoby starsze, u których leczenie jest bardzo trudne.
 

 
Izolacja osób starszych w czasie epidemii jest dla nich bardzo trudna, specjaliści zwracają uwagę, że może prowadzić do frustracji, a w najgorszym wypadku do depresji. Dlatego ważny jest kontakt telefoniczny z takimi osobami. Apeluję - dzwońmy do babci, dziadka, to pozwoli im mieć kontakt ze światem zewnętrznym w tym trudnym czasie – nawołuje prezydent Piotr Kuczera.


Ośrodek Pomocy Społecznej w Rybniku uruchamia telefon dla osób starszych i samotnych, które potrzebują pomocy w załatwieniu podstawowych spraw, takich jak zakupy czy kupienie leków. Co istotne, pod tym numerem telefonu będzie można również uzyskać podstawowe informacje dotyczące wirusa. Do pomocy seniorom zgłosiła się duża grupa wolontariuszy i organizacji pozarządowych, które są gotowe nieść pomoc w różnej formie. 

Numer telefonu dla seniorów 517 824 097. 


Zalecenia Ministerstwa Zdrowia dotyczące seniorów

 • Zostań w domu
  Jeżeli to możliwe, ogranicz wychodzenie z domu. Unikaj kontaktu ze znajomymi, rodziną. 
   
 • Często myj ręce
  Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%). Istnieje ryzyko przeniesienia wirusa z zanieczyszczonych powierzchni na rękach. Dlatego częste mycie rąk zmniejsza ryzyko zakażenia.
   
 • Unikaj dotykania oczu, nosa i ust
  Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami może spowodować przeniesienie się wirusa z powierzchni na siebie.
   
 • Regularnie myj lub dezynfekuj powierzchnie dotykowe
  Powierzchnie dotykowe, w tym biurka, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze muszą być regularnie przecierane z użyciem wody i detergentu lub środka dezynfekcyjnego. Wszystkie miejsca, z których często korzystają domownicy, powinny być starannie dezynfekowane.
   
 • Regularnie dezynfekuj swój telefon i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków
  Na powierzchni telefonów komórkowych bardzo łatwo gromadzą się chorobotwórcze drobnoustroje. Regularnie dezynfekuj swój telefon komórkowy (np.: wilgotnymi chusteczkami nasączonymi środkiem dezynfekującym). Nie kładź telefonu na stole i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków.
   
 • Zachowaj bezpieczną odległość od rozmówcy
  Należy zachować co najmniej 1-1,5 metr odległości z osobą, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.
   
 • Stosuj zasady ochrony podczas kichania i kaszlu
  Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce, używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów.
   
 • Odżywiaj się zdrowo i pamiętaj o nawodnieniu organizmu
  Stosuj zrównoważoną dietę. Unikaj wysoko przetworzonej żywności. Pamiętaj o codziennym jedzeniu minimum 5 porcji warzyw i owoców. Odpowiednio nawadniaj organizm. Codziennie pij ok. 2 litry płynów (najlepiej wodę). Doświadczenia z innych krajów wskazują, że nie ma potrzeby robienia zapasów żywności na wypadek rozprzestrzeniania się koronawirusa.
   
 • Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy o koronawirusie
  Niepokój to naturalny odruch w przypadku występowania nowego zagrożenia zdrowotnego. Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy opartych na dowodach naukowych, które publikowane są na stronach internetowych Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia. Wiedza naukowa to najskuteczniejsze narzędzie w walce z koronawirusem.
   

​KORONAWIRUS W RYBNIKU – AKTUALNE INFORMACJE

 

Udostępnij:


Wszystkie aktualności