ScrollTop-ico
Rybnik logo z godłem
Smog

Duże zainteresowanie czystym powietrzem

Prawie 4,5 tys. razy mieszkańcy Rybnika skorzystali w 2020 roku z pomocy punktu konsultacyjnego programu „Czyste Powietrze”.

Punkt prowadzony jest przez Fundację Europejski Instytut Outsourcingu, a jego działalność została dofinansowana ze środków Miasta Rybnika.

Do końca 2021 roku właściciele nieruchomości, w których zamontowane są stare piece bez tabliczki znamionowej muszą je wymienić, na kotły co najmniej 5 klasy, ekoprojekt, pompę ciepła lub podłączyć się do sieci. Aby wesprzeć mieszkańców w całym procesie otrzymania dotacji od kilku lat działa punkt konsultacyjny programu „Czyste Powietrze”, który pomaga mieszkańcom wypisać wniosek o dotację oraz udziela informacji na temat programu.

W 2020 roku z porad w puncie skorzystano 4428 razy – w tym 2610 razy telefonicznie, 1554 podczas bezpośrednich wizyt w punkcie, 223 mailowo, 16 poprzez profil Facebook i 25 za pośrednictwem Skype.

- Bardzo zależało mi na tym, żeby rybniczanie mieli możliwość pozyskania informacji o programie jak najbliżej swojego miejsca zamieszkania, dlatego z pieniędzy samorządu pokrywamy koszty działania tego punktu. Jestem przekonany, że dzięki szerokiej kampanii informacyjnej, którą jako miasto prowadzimy zaczynamy mieć wreszcie efekty – mówi prezydent Piotr Kuczera. - Rybnik w ubiegłym roku okazał się absolutnym liderem jeżeli chodzi o pozyskiwanie dotacji z programu Czyste Powietrze na terenie Śląska. Mieszkańcy złożyli w sumie 1228 wniosków - miasto na drugim miejscu ma złożonych 451 podań, a  to pokazuje jak duża jest różnica. Bardzo się cieszę i kibicuję mieszańcom w walce o czyste powietrze – podsumowuje Kuczera. 

Z pomocą punktu konsultacyjnego w 2020 roku  złożono 423 wnioski na łączną kwotę 4 961 383,1 zł. Dodatkowo w punkcie można uzyskać wsparcie w wypełnieniu dokumentów niezbędnych do rozliczenia dotacji, z takiej możliwości skorzystało 70 osób.

Źródła ciepła (na podstawie wniosków) najczęściej wybierane przez mieszkańców Rybnika to: 49,6% kocioł gazowy, 31,0 % kocioł węglowy, 9,9% kocioł na pelet, 8,0% pompy ciepła, 1,2% elektryczne ogrzewanie, 0,2 zgazowujące drewno.

Punkt konsultacyjny prowadzi także statystyki dotyczące dzielnic, z których najwięcej osób złożyło wniosek z pomocą punktu.  Najwięcej wniosków złożono z dzielnic: Północ, Boguszowice Stare i Kamień, najmniej z Zamysłowa.

Punkt konsultacyjny działa w budynku „C” rybnickiego Kampusu, przy ul. Rudzkiej 13 (pok. 3.2).
Na wizytę należy jednak umówić się wcześniej telefonicznie lub smsowo:
tel.: 517 664 090
strona: http://www.powietrzerybnik.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/powietrzerybnik/

 

Dla kogo jest program Czyste Powietrze??

Dla właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą

Zakres wsparcia

Dofinansowanie wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy, oraz przeprowadzenia niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku

Kwota dofinansowania

Dotacja może wynosić do 30 000 zł dla podstawowego poziomu dofinansowania i 37 000 zł dla podwyższonego poziomu dofinansowania.

Udostępnij:


Wszystkie aktualności