ScrollTop-ico
Wydarzenia

ERIH w Zabytkowej Kopalni Ignacy

Członkowie Zarządu Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego, największego stowarzyszenia zrzeszającego obiekty poprzemysłowe na Starym Kontynencie, odwiedzili w czwartek, 22 września rybnicki zabytek techniki.

Wizyta odbyła się trzy miesiące po otwarciu obiektu. Uczestniczyli w niej prof. dr Meinrad Maria Grewenig, przewodniczący Zarządu ERIH, wieloletni dyrektor huty żelaza w Völklingen, kompleksu pohutniczego wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz dr Adam Hajduga, wiceprzewodniczący Zarządu ERIH z Muzeum Hutnictwa w Chorzowie, a także członkowie Zarządu ERIH: Peter Backes, kierownik projektów w hucie żelaza Völklingen, Hildebrand de Boer, dyrektor Holenderskiej Fundacji na rzecz Dziedzictwa Przemysłowego, dr Walter Hauser, dyrektor Muzeum Przemysłu Kraju Związkowego Nadrenii, Willi Kulke z Muzeum Przemysłu Kraju Związkowego Nadrenii, Javier Puertas Juez, przewodniczący Stowarzyszenia Dziedzictwa Przemysłowego Kraju Basków oraz Christiane Baum, Sekretarz Generalna ERIH.

Członkowie Zarządu ERIH byli pod ogromnym wrażeniem przeprowadzonej rewitalizacji i adaptacji dawnej Hoymgruby na potrzeby kultury i edukacji naukowej. Eksperci z Europy docenili zaangażowanie samorządu Miasta Rybnika w rozwój oferty turystyki industrialnej – wyjaśnia Marek Gołosz, dyrektor Zabytkowej Kopalni Ignacy. Cieszę się, że odpowiedzieli na nasze zaproszenie i na własne oczy przekonali się o skali całego przedsięwzięcia – dodaje.

Wizyta studyjna Zarządu ERIH w Rybniku była okazją do pogłębienia współpracy w ramach stowarzyszenia, do którego Zabytkowa Kopalnia Ignacy dołączyła w maju zeszłego roku.

Celem ERIH jest popularyzacja wspólnego europejskiego dziedzictwa przemysłowego oraz promocja turystyczna miejsc związanych z historią przemysłu. Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego obecny jest w większości krajów Starego Kontynentu. Opiera się na 108 punktach kotwicznych, najistotniejszych i najatrakcyjniejszych turystycznie miejscach europejskiej historii przemysłu oraz 21 szlakach regionalnych i 18 szlakach tematycznych.

Udostępnij:


Wszystkie aktualności