ScrollTop-ico
Rybnik logo z godłem
Wydarzenia

Kropka w kropkę

Od maja 2018 roku Miasto Rybnik posługuje się Systemem Identyfikacji Wizualnej.  Nieoczekiwanie dowiedzieliśmy się, że identycznych symboli zaczęło używać inne miasto w Polsce – Kamienna Góra w województwie dolnośląskim. 

SIW to zbiór wytycznych, regulujących użycie miejskiej symboliki i porządkujący powstawanie miejskich materiałów – informacyjnych, promocyjnych i urzędowych. Został stworzony po to, by Miasto mogło się wyróżniać na tle innych miast, a jednocześnie prowadzić spójną komunikację miejskich jednostek i instytucji. Identyfikacja wizualna to nie tylko znak i systematyzacja jego użycia, ale również odpowiednio używana kolorystyka, liternictwo i materiał ilustracyjny.

Tymczasem projekt systemu identyfikacji wizualnej miasta Kamienna Góra jest wzorowany na SIW miasta Rybnika  z 2018 roku, autorstwa Studia Otwartego. Użyto analogicznej metodologii, takich samych odwołań i inspiracji lokalnych, rozwiązań systemowych i prezentacyjnych.

 Bardzo się cieszymy, że rybnicki System Identyfikacji Wizualnej stał się dla wielu miast wzorem, jednak dobre maniery i etyka  mówią o tym, by naśladować, a nie kopiować – komentuje Robert Cebula, naczelnik Wydziału Promocji. – Odbieramy dość liczne telefony z miast w różnych częściach Polski, które doceniają pracę wykonaną przez Miasto i Studio Otwarte. Chętnie pomagamy, podpowiadamy od czego zacząć,  jakie podjąć kolejne kroki. Niestety, w tym przypadku nikt z Kamiennej Góry nie kontaktował się z nami – mówi naczelnik Cebula.  

Prace nad rybnickim SIW trwały od października 2017 do maja 2018. Składały się z IV etapów, a koszt przedsięwzięcia to 137 760 zł brutto.

- Mówią, że naśladownictwo to najwyższa forma uznania, ale miasto Kamienna Góra chyba z tym uznaniem przesadziło.  Dobrze podglądać udane rozwiązania, ale nie trzeba ich od razu tak wprost kopiować, miasta jednak powinny się czymś wyróżniać – mówi Marcin Wolny ze Studia Otwartego. – W przypadku Rybnika prace nad nową identyfikacją wizualną trwały prawie rok, to efekt wielu spotkań, dyskusji, zaangażowania licznych osób, zarówno po stronie Studia jak i Miasta. Owocem jest rybnicki System Identyfikacji Wizualnej, który jest już od ponad dwóch lat sukcesywnie wdrażany i nagradzany – podsumowuje Wolny. 

Rybnicki System Identyfikacji Wizualnej otrzymał tytuł Polskiego Rebrandingu Roku 2018, nagrodę Dobry Wzór 2019 przyznawaną przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego oraz nagrodę Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej podczas 14. Edycji konkursu Śląska Rzecz.

Zastanawiamy się, co zrobić w zaistniałej sytuacji, ponieważ przedstawiciele Kamiennej Góry nie dostrzegają kopiowania naszego systemu, rozważamy podjęcie kroków prawnych. Aktualnie prawnicy miasta analizują całą sprawę.  To nie tylko kwestia wydanych przez Miasto pieniędzy, ale też szacunku dla pracy projektantów – mówi Agnieszka Skupień rzecznik prasowy Miasta Rybnika.

Zdjęcia z księgi znaku Kamiennej Góry można zobaczyć na stronie miasta.

Porównanie systemów identyfikacji wizualnej Rybnika i Kamiennej Góry: 

Udostępnij:


Wszystkie aktualności