ScrollTop-ico
Rybnik logo z godłem
Wydarzenia

Dobry Wzór 2019 dla Rybnika!

Rybnicki System Identyfikacji Wizualnej otrzymał nagrodę „Dobry Wzór 2019” przyznaną przez jury konkursu Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. Jest to konkurs na najlepiej zaprojektowane produkty i usługi na polskim rynku.

Tytuł Dobry Wzór przyznano w siedmiu kategoriach: dom, praca, sfera publiczna, grafika użytkowa i opakowania, usługi, nowe materiały, nowe technologie. Rybnik nagrodzono w kategorii grafika użytkowa i opakowania.

- Wzornictwo przemysłowe kreatywnie tworzy produkt, jakość, funkcję, myśli też o estetyce i ergonomii. Proces wzorniczy pozwala wygenerować wartość, którą śmiało możemy określić mianem marki i pomaga w budowaniu jej świadomości. Z punktu widzenia nabywcy, marka identyfikuje produkt, jego pochodzenie, dostarcza gwarancji jakości, ale także ułatwia poszukiwanie informacji o produkcie. Dlatego konkurs Dobry Wzór każdego roku kształtuje świadomość potrzeby dobrego wzornictwa i tłumaczy istotę projektowania poprzez prezentowanie innowacyjnych, wdrożonych z sukcesem rozwiązań wzorniczych – powiedziała Bożena Gargas, prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego.

W kategorii grafiki użytkowej i opakowań oceniane są grafika i drukarstwo służące celom użytkowym. Związane z rynkiem wydawniczym i reklamą: grafika książek, gazet, magazynów, znaczków pocztowych, banknotów, plakatów, typografie, ilustracje, identyfikacja wizualna i typograficzna przestrzeni publicznych, logotypy, branding i rebranding itp.

Dobry Wzór 2019 dla Rybnika uzasadniono w ten sposób: miejski herb użyty w nowej identyfikacji, jako nadrzędny symbol i punkt odniesienia dla całej identyfikacji to świetna decyzja – projekt ma szanse wpisać się w świadomość mieszkańców i oprzeć pokusie szybkiej zmiany, w przeciwieństwie do tymczasowego logo promocyjnego. Heraldyczne logo jest czytelne, podatne na przekształcenia, możliwe do wykorzystania na różnych nośnikach, bez obawy o utratę czytelności. Przy tym wierne oryginalnej wersji herbu, a jednocześnie zgodne z obowiązującymi trendami w projektowaniu.

- W kategorii Grafika użytkowa i opakowania do finału zakwalifikowaliśmy 15 produktów. Sfera ta udowadnia, że projektowanie i zamawianie profesjonalnych identyfikacji wizualnych przez wyższe uczelnie czy miasta, podnosi wartość marki zamawiających zmienia postrzeganie instytucji, a także ułatwia życie użytkowników – bo dobra identyfikacja to jasność komunikatów, łatwiejsza orientacja i organizacja pracy – wyjaśniła Katarzyna Rzehak, dyrektor kreatywny Instytutu Wzornictwa Przemysłowgo, dyrektor konkursu, przewodnicząca jury konkursu Dobry Wzór 2019.

Dobry wzór to konkurs który powstał w roku 1993 jako reakcja Instytutu Wzornictwa Przemysłowego na zalanie polskiego rynku towarami zza dopiero co otwartych granic. 

W tym roku System Identyfikacji Wizualnej otrzymał już tytuł Rebrandingu Roku 2018 oraz nagrodę Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej podczas konkursu Śląska Rzecz 2018.

Projekt SIW zrealizowany został na zlecenie miasta Rybnika przez krakowskie Studio OTWARTE

Udostępnij:


Wszystkie aktualności