ScrollTop-ico
Rybnik logo z godłem
Wydarzenia

Dobry Wzór po raz drugi dla Rybnika!

Rybnicki System Informacji Miejskiej został laureatem nagrody głównej Dobry Wzór 2022 w kategorii Przestrzeń Publiczna. Gala podsumowująca 29. edycję konkursu odbyła się w siedzibie Instytut Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie.

System Informacji Miejskiej to miejski system oznaczeń i informacji orientacyjnych. Jest elementem miejskiej infrastruktury, ma wpływ na ergonomię i wygodę korzystania z miasta, a także jego estetykę i wizerunek. Projekt Systemu Informacji Miejskiej Rybnika to kolejny, po wdrożeniu Systemu Identyfikacji Wizualnej, etap porządkowania przestrzeni miasta.

- To kolejne – po nagrodzie głównej i tytule Śląskiej Rzeczy w 17. edycji konkursu Śląska Rzecz oraz srebrnym medalu Klubu Twórców Reklamy – wyróżnienie dla rybnickiego Systemu Informacji Miejskiej. To również nasza druga statuetka w konkursie Dobry Wzór - w 2019 roku miasto zostało laureatem Dobrego Wzoru" za  System Identyfikacji Wizualnej  – mówi Robert Cebula, naczelnik Wydziału Marketingu i Mediów. – Choć zarówno System Informacji Miejskiej i System Identyfikacji Wizualnej tworzone są dla miasta i naszych mieszkańców, a nie dla wyróżnień, to nie będę ukrywał, że docenienie naszej pracy przez niezależne gremia fachowców sprawia ogromną satysfakcję - dodaje.

Rybnicki SIM obejmuje miejskie oznaczenia adresowe budynków i posesji, tablice z nazwami ulic, budynków użyteczności publicznej, a także drogowskazy, mapy, oznaczenia i informacje na przystankach, parkingach, parkach. SIM zapewnia też uporządkowanie oznaczeń firm – na budynkach i drogach dojazdowych. Pełni funkcję informacyjną i zdobi miasto. Jest też na tyle wszechstronny, by sprawdził się w zróżnicowanym przestrzennie otoczeniu miasta – gdzie historyczna zabudowa sąsiaduje z nowszą architekturą; ta przechodzi w zróżnicowaną zabudowę dzielnic: mieszkalną, obiekty przemysłowe i poprzemysłowe, obszary małomiasteczkowe, wiejskie i rozległe tereny zielone.

Autorami projektu są graficy z krakowskiego Studia Otwartego oraz Kamil Styga z Wydziału Marketingu i Mediów UM.

Dobry Wzór to najstarszy polski konkurs wzorniczy promujący najlepiej zaprojektowane produkty i usługi dostępne na polskim rynku. Znak Dobry Wzór przyznawany jest przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego od prawie 30 lat.

Wśród tegorocznych  Finalistów konkursu znalazło się ponad 80 produktów i usług, z których interdyscyplinarne Jury wybrało najlepsze i nagradzając je za innowacyjność, estetykę, funkcjonalność i jakość wdrażanych rozwiązań.

Elementy rybnickiego SIM:

Udostępnij:


Wszystkie aktualności