ScrollTop-ico
Rybnik logo z godłem
Wydarzenia

Śląska Rzecz dla Rybnika

Rybnicki System Informacji Miejskiej otrzymał nagrodę główną i tytuł Śląskiej Rzeczy w 17. Edycji konkursu Śląska Rzecz.

Nagroda, która ma promować i pomagać wykorzystywać dobre projektowanie, przyznawana jest na Zamku w Cieszynie - miejscu będącym centrum designu i znanym punktem, odwiedzanym przez turystów.

- Nagrodzony projekt grafiki użytkowej – System Informacji Miejskiej w Rybniku – wyróżnia prostota, uniwersalność, czytelność przekazu i zastosowanie materiału nawiązującego do historii Rybnika. Co najważniejsze projekt ten dowodzi, iż bliska współpraca projektantów i użytkowników jest kluczem do sukcesu – przekonuje Magdalena Chorąży-Suchy, dyrektor Zamku Cieszyn.

Rybnicki SIM to miejski system oznaczeń i informacji orientacyjnych. Jest elementem miejskiej infrastruktury, ma wpływ na ergonomię i wygodę korzystania z miasta, a także jego estetykę i wizerunek. Projekt Systemu Informacji Miejskiej Rybnika to kolejny, po wdrożeniu Systemu Identyfikacji Wizualnej, etap porządkowania przestrzeni miasta.

- Po opracowaniu kompleksowego systemu identyfikacji wizualnej miasto wraz ze Studiem Otwartym z Krakowa przystąpiło do tworzenia miejskich oznaczeń, zbaczając ze szlaku wytyczonego kultowymi realizacjami Towarzystwa Projektowego dla Warszawy czy Bielska-Białej – wyjaśnia Robert Cebula, naczelnik Wydziału Marketingu i Mediów UM. - Tablice i znaki zostały wykonane w technice emalii, historycznie bliskiej Rybnikowi. Forma oznaczeń jest skromna i czysta– dodaje R. Cebula.

Unikalnym działaniem projektowym jest udostępnienie usługi polegającej na oferowaniu mieszkańcom możliwości zakupienia tablic z numerem domu i nazwą ulicy. System Informacji Miejskiej porządkuje przestrzeń miasta, stając się udogodnieniem dla wszystkich mieszkańców oraz jego gości. Jest też przykładem odważnych poszukiwań nowych dróg w zakresie projektów informacji miejskiej

- Połączenie estetyki z funkcjonalnością zwykle broni się samo. W przypadku naszego miasta istotną wartością dodaną są projektowe nawiązania do tradycji, do historycznego, industrialnego dziedzictwa Rybnika – mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. – Takie wyróżnienie, jakim jest docenienie naszych pomysłów przez profesjonalistów, to z jednej strony oczywista promocja miasta, z drugiej zaś, wyraźny sygnał, że obrany przez nas kierunek jest dobry – dodaje prezydent.

Śląska Rzecz przyznawana jest w czterech kategoriach: produkt, grafika użytkowa, usługa oraz wystawiennictwo. Uczestnikami konkursu mogą być firmy, projektanci, organizacje pozarządowe, instytucje publiczne. Zgłaszane projekty muszą być wdrożone w poprzedzającym roku kalendarzowym w województwie śląskim lub opolskim – wyjątek stanowi kategoria wystawiennictwo. Projekty są oceniane pod kątem innowacyjności rozwiązań, zrównoważonego rozwoju, dostrzeżenia potrzeb użytkowników (w tym osób starszych i niepełnosprawnych), procesu projektowego, funkcjonalności i ergonomii, jakości wykonania i użytych materiałów, estetyki.

Za projekt SIM-u odpowiadają Marcin Wolny, Julian Wierzchowski i Paulina Duźniak ze Studia Otwartego oraz Kamil Styga z Urzędu Miasta Rybnika.

Organizatorem konkursu jest Zamek Cieszyn i Miasto Cieszyn. Patronat honorowy nad konkursem objęli: marszałek województwa śląskiego, marszałek województwa opolskiego, burmistrz Miasta Cieszyna oraz Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach. Partnerami konkursu są: Stowarzyszenie Projektantów Form Przemysłowych, Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej oraz Stowarzyszenie Zjednoczeni Designem.

W jury konkursu zasiadali: prof. Czesława Frejlich, przewodnicząca jury - wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Warszawie, Magdalena Chorąży-Suchy – dyrektor Zamku Cieszyn, Aleksandra Monsiol-Szatkowska – dyrektor departamentu Gospodarki i Współpracy Międzyanrodowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, Jarosław Szczęsny – radny sejmiku Województwa Śląskiego, dr Daniel Zieliński – wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, prezes Stowarzyszenia Projektów Form Przemysłowych, Filip Tofil – projektant, założyciel Syfon Studio, przedstawiciele Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej, Marcin Piotrowski – ekspert ds. projektowania usług, Ryszard Poniedziałek – ekspert ds. rozwoju produktu w Ergo Design sp. z o.o.

Warto dodać, że w ubiegłym roku rybnicki System Informacji Miejskiej otrzymał srebrny medal KTR 2021 w kategorii design. To nagroda przyznawana przez Klub Twórców Reklamy.

Udostępnij:


Wszystkie aktualności