ScrollTop-ico
Kultura

Muzyczna Majówka na 20-lecie Polski w UE

Monika Brodka, Artur Rojek, Igo i Mery Spolsky, ale też orkiestry dęte czy Vivaldi… Początek maja rozbrzmiewać będzie w Rybniku różnorodną muzyką. Muzyczna Majówka wpisuje się w obchody jubileuszu 20-lecia Polski w Unii Europejskiej.

Podczas pierwszych dni maja w różnych częściach miasta rozbrzmiewać będzie różnorodna muzyka: w Niewiadomiu muzyka klasyczna, w Niedobczycach instrumenty dęte, a w śródmieściu usłyszymy artystów wychodzących poza utarte szablony. Nie zabraknie też oficjalnych obchodów i dobrego jedzenia…

1 maja, Święto Pracy

uczcimy na sportowo, za sprawą 27. edycji Rynek Basket. Od godz. 8.00 do 16.00 w centralnym punkcie Rybnika odbywać się będzie turniej koszykówki ulicznej.

3 maja, Święto Konstytucji

jak co roku obchodzić będziemy uroczyście, dumni z narodowych i śląskich wartości, pamiętając, że jesteśmy częścią wspólnoty europejskiej, która poprzez tolerancję dla ludzi, narodów, kultur, wyznań i religii wpisuje się także w idee zawarte w polskiej konstytucji. Tego dnia zaplanowano tradycyjne okolicznościowe uroczystości:

  • 10.30 – msza świętą w intencji Ojczyzny w bazylice św. Antoniego
  • 12.00 – uroczysty apel na rynku z udziałem Prezydenta Miasta Rybnika. 

3 i 4 maja to Majówka pod hasłem Maj, bzy, Rybnik i Ty

czyli powrót Majówki, którą w tym roku można określić jako "muzyczną bajkę". Dwa dni koncertów na rybnickim kampusie z artystami, którzy opracowali swój niepowtarzalny bezkompromisowy styl, przywiązujących dużą uwagę do warstwy muzycznej, tekstowej, jak i wizualnej swoich wytworów. Artyści którzy redefiniują nasz pogląd na wiele spraw, artystów którzy są muzyką którą tworzą. Oczywiście koncerty gwiazd poprzedzą supporty, które wprowadzą nas w odpowiedni klimat .

    Maj, bzy, Rybnik i Ty – 3 i 4 maja na Kampusie
     

    3 maja - piątek:

    • 16.30 - Bartnicky - zespół Bartnicky to projekt muzyczny, który powstał na początku 2011 roku. Na jego czele stoi skrzypek i wokalista Bogdan Bartnicki, urodzony na Zaolziu w czeskich Beskidach. Członkowie zespołu to ludzie kochający i grający różne gatunki muzyki, których połączyła chęć stworzenia czegoś nowego i oryginalnego. W efekcie powstała muzyka zawierająca w sobie góralski pazur, rockową gitarę, nowoczesne klawisze i wiele innych folkowych i klasycznych instrumentów oraz brzmień. 
    • 18.00 - Mery Spolsky - specjalistka od elektronicznych, tanecznych brzmień. Każdym kolejnym albumem umacnia swoją pozycję w czołówce polskich artystów. Artystka poprzez swoją twórczość przygląda się tematom dotyczącym seksualności, ciałopozytywności, wstydu, relacji, oczekiwań wobec kobiet i daje temu bezkompromisowy wyraz w swoich tekstach oraz teledyskach.
    • 20.00 - Brodka - artystka już od sukcesu w Idolu w 2004 r. pokazuje, czym jest dzisiejsza muzyka: wielowątkowa, czerpiąca zarówno z elektroniki, bogatej historii piosenki jak i z muzyki świata. Twórczość Brodki zyskała uznanie zarówno wśród szerokiej publiczności, jaki i krytyków oraz dziennikarzy muzycznych. Artystka jest sześciokrotną laureatką Fryderyków – najważniejszej nagrody muzycznej w Polsce przyznawanej przez Akademię Fonograficzną.

    4 maja - sobota:

    • 17.00 - Underground -  rockowy zespół założony pod koniec lat 90. w Rybniku.
    • 18.00 - Cheap Tobacco - zespół podążający własną drogą muzyczną, unikając kompromisów artystycznych, konsekwentnie wyrażając swoją muzyką i tekstami, to co w danym momencie czują i czym chcą się podzielić z fanami.
    • 19.30 - Igo - znany artysta młodego pokolenia. Zasłynął on m.in. z występów w jednym z najbardziej popularnych projektów muzyki alternatywnej, jakim jest Męskie Granie Orkiestra. Muzyk kojarzony jest także z pracy w duecie z Bass Astralem, z którym tworzył przez ponad 12 lat.
    • 21.00- Artur Rojek -  jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci polskiej muzyki. Karierę Rojka trzeba podzielić na dwa etapy: ten, który odnosi się do jego działalności w Myslovitz oraz ten, który dotyczy jego solowej kariery. Wielkość artysty poznaje się również po tym, że inni artyści chętnie zapraszają go do na swoje płyty. Duety Rojka mogą robić wrażenie; przede wszystkim dlatego, że potrafi nagrywać z Nosowską,  z  Sanah czy Taco pokazując, że cały czas chce iść z duchem czasu, ale jednak nie zapominając o własnej tożsamości.

    Zlot food trucków – od 3 do 5 maja na Kampusie

    Majówce towarzyszyć będzie Zlot food trucków - czas od 3 do 5 maja to 3 dni dla smakoszy street foodu oraz jedzenia w duchu „slow”. W wydarzeniu udział wezmą food trucki z całej Polski, które dobierane są pod kątem jakości oferowanych dań oraz różnorodności menu.

    Cały Śląsk gra i śpiewa - otwarcie amfiteatru w Parku Czempiela

    5 maja przeniesiemy się do dzielnicy Niedobczyce, do Parku Czempiela, gdzie w nowo powstałej muszli koncertowej, w zupełnie nowej jakości, rozbrzmiewać będzie muzyka nie tylko orkiestr dętych:

    • 15.00 – muzyka mechaniczna
    • 16.00 – orkiestra „Chwałowice”
    • 16.45 – orkiestra „Marcel”
    • 17.30 – orkiestra „Jankowice”
    • 18.15 – koncert XX lat Polski w Unii Europejskiej
      Miejska Orkiestra Dęta „Rybnik” i Rybnicka Akademia Mażoretek „Enigma”
      Soliści: Sabina Jeszka, Rafał Kozik, Piotr Tłustochowicz  
    • 20.00 – kapela BOLKOVA
    • 21.15 – kapela góralska BACIARY

    Koncert Europejski

    11 maja w Rybniku-Niewiadomiu na Zabytkowej Kopalni Ignacy Państwowa Szkoła Muzyczna w Rybniku szykuje prawdziwą ucztę muzyczną dla melomanów: Koncert Europejski 4 Pory Roku Vivaldiego, solista A. Mokrus. Wydarzenie wpisuje się w 20. rocznicę akcesji Polski do UE.

    Serdecznie zapraszamy!

    Powracają Ekokubki

    Wielogodzinne imprezy trudno wyobrazić sobie bez uzupełniania płynów. Na scenę wracają więc ekokubki, przeznaczone do wielokrotnego użytku. Uczestnicy Majówki będą mogli je wypożyczyć (płacąc kaucję w wysokości 10 zł) na czas imprezy lub zatrzymać i przynieść na kolejne wydarzenie organizowane w Rybniku. Ekokubki na zimne napoje mogą też po prostu stanowić poimprezową pamiątkę.

    Warto dodać, że Rybnik jest jednym z pierwszych miast w Polsce gdzie zaczęto wprowadzać ekokubki – swoją imprezową premierę miały podczas Majówki 2019. Co ważne, ekokubek jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia i przeznaczony do wielokrotnego użytku - za ekologiczny uznaje się go po jego piątym użyciu.

    Dzięki kaucjonowaniu kubka wielorazowego na imprezach nie powstają śmieci w postaci zużytych kubków jednorazowych, co powoduje znacznie obniżenie kosztów sprzątania oraz gospodarki odpadami. Przeżywanie imprezy bez śmieci w polu widzenia jest też dla jej uczestników dużo przyjemniejsze. Wielokrotne używanie ekokubków na imprezach masowych jest zalecane przez UE jako rozwiązanie w pełni proekologiczne.

    Mycie wielorazowych ekokubków sfinansował sponsor – EKO Spółka z o.o. z Rybnika.

    Udostępnij:


    Wszystkie aktualności